[Mural-ist] Yeldeğirmeni duvar sanatı festivali

Dünyanın farklı noktalarından gelen sokak sanatçıları 24-30 Eylül tarihleri arasında “Mural-ist” Festivali ile Kadıköy Yeldeğirmeni’nde buluşuyor.

Kadıköy Belediyesi ve Çekül Vakfının desteği ile gerçekleştirilecek festival, Türkiye’de bina cephelerinin bütünüyle boyandığı ilk etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Kentin içindeki büyük sağır duvarların resim tuvaline dönüştüğü Mural Art yani Duvar Sanatı, dünyada giderek popülerlik kazanan bir sanat türü. Büyük, boş ve çoğunlukla ürkütücü gözüken sağır bina cepheleri, sokak sanatçılarının marifeti ile kentin en cazip noktaları haline getirilebilmekte.

Bu yıl ilki düzenlenecek Mural-ist ile 4 sokak sanatçısı, Kadıköy’ün özgün mahallelerinden Yeldeğirmeni’nde bir araya gelerek 1 hafta boyunca, atıl kalmış 4 farklı binanın cephelerini boyalarıyla canlandıracak, sanatı sokaklara taşıyacaklar.

Yeldeğirmeni Mahalle Yenileme Projesi kapsamında, Kadıköy Belediyesi ve Çekül Vakfı’nın evsahipliğinde, çeşitli sponsorların desteği ile düzenlenen festivalde; İtalyan Pixel Pancho 21-26 Eylül’de Nüshet Efendi Sokakta, Fransız Amose 26-30 Eylül’de Karakolhane Caddesin’de, Alman Dome ve Brezilyalı Cladio Ethos 22-30 Eylül’de Misakı Milli Sokakta olacaklar. Festival süresince İskele sokak – Kemal Atatürk Lisesi karşısında yeralan belediyemize ait alanda 26- 27 Eylül saat :20:200 de film gösterimleri, ayrıca bir grup mahalleli çocukla duvar sanatı üzerine çalıştay yapılacaktır.Festivale katılan tüm sanatçılar, mahalle halkı ve sokak sanatı tutkunları ise 28 Eylül akşamı yine aynı mekanda düzenlenecek sokak partisinde bir araya gelecekler. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]