Nils Bertho – Kötü zevke referans


Nils Bertho Güzel Sanatlar Okulu’ndan iyi dereceyle mezun olmuş genç bir Fransız sanatçı. Bertho, Güney Fransa’da, Montpellier’de açtığı galeri “Le Mat”ın yanı sıra Rifuel – Fanglant dergisinin de yaratıcısı. Bertho aynı zamanda şarkı söylüyor, erkeklerden oluşan gürültülü rock’n roll grubu “Adolf Hibou”nın bir parçası olarak performanslar sergiliyor ve farklı sanatsal disiplinlerde aktif. Bertho, çizim konusunda kendi temalarının ve saplantılarının peşinden koşuyor. Sanatçı, bizlere farklı ebatlarda eserler sunuyor ve farklı sanatsal disiplinlerle ilgileniyor. Grafik doğaçlamalar üzerinden Rotring kalemlerle ya da fırçayla yarattığı dikkatli ve ustalıklı çizgilerle stilden stile geçen Bertho’yu, izleyicileri şaşırtma güdüsü yönlendiriyor ve Bertho için sanat, saf duyguların aktarımı anlamına geliyor. Punk müzik, yeraltı çizgi romanları, raw art, cinema bis, her kanaldan “kötü zevk”e referansta bulunarak Bertho’nun kişisel evreninin yekününü oluşturuyor.

nilsbertho.com – adolfhibou.bandcamp.com ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]