Nobel edebiyat ödülü 2022: Fransız yazar Annie Ernaux kazandı

Nobel Edebiyat Ödülü 2022 yılı için Fransa'dan Annie Ernaux'yu seçtiğini açıkladı.

Annie Ernaux: Yıkılası ayrıcalıklar üzerine:Ernaux’dan İsveç televizyonu SVT’ye ilk söz: “Ödülün çok büyük bir onur ve aynı zamanda bana verilen bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. (…) Dünyaya dair bir adalet biçimine tanıklık etmek(…)”


Fitzcarraldo Yayınevi’nin zaten bilinen yazar seçimleri yine dikkat çekti:


Burak Şuşut’un dikkat çektiği “autofiction” detayı:


Emek Erez henüz açıklanmadan hakkında yazmaya başlamış bile:


Onurhan Ersoy:


ANNIE ERNAUX İLE EDEBİYAT, HAFIZA, KADINLIK VE GEÇİP GİDEN SENELER ÜZERİNE, 1+1 çevirisi:

Link

“45 yaşındaydım, ömrümü yarılamıştım, dünyanın çok değiştiğini düşünüyordum, ben de değişmiştim. Boşanmıştım, bir sevgilim vardı, doğum kontrolü mümkündü. O gün Paris’e gitmek üzere trene binmiştim, yanımda bir çocuk oturuyordu, belli ki trene ilk defa biniyordu, annesine sorular sorup duruyordu. Çocuklarımın o yaştaki halleri geldi aklıma, sonra artık üniversite çağında olduklarını idrak ettim. Bütün bunlardan, yaşananlardan geriye ne kalmıştı? Çağ değişmişti. Çağ sözcüğü birdenbire anlam kazandı. Ben biraz savaşı görmüş, kürtaj yasağını, hamile kalma korkusunu yaşamış bir nesildendim, henüz hiç uzağımızda olmayan ‘70’lerde elde ettiğimiz bütün her şeyi düşündüm. Bunlar, çok uzun zamandan beri, 1958’de yaşayıp Mémoire de fille’de (2016) anlattıklarımdan bu yana zihnimi meşgul ediyordu: Kadın olmak 18 yaşından itibaren bir mesele.”


Bazen keder bazen sevinç, bazen çok az okumak en iyisidir:


Türkçe çevirmenleri Siren İdemen ve Yaşar Avunç:


Ernaux, Normandiya’da işçi sınıfı bir ailede büyüdü. Otobiyografik romanlarının güncel Türkiye yayıncısı Can Yayınları.


Ernaux, ödülün 115 yılda 119 kişiye verilen tarihinde kazanan on yedinci kadın oldu. Ödükü daha önce iki kişi, Boris Pasternak, 1958 ‘de kabul ettikten sonra Sovyetler Birliği tarafından geri çevrilmeye zorlandığından; ve 1964 ‘te Jean Paul Sartre tüm resmi ödülleri reddetmek prensibinden dolayı geri çevirmişti.


1940 doğumlu yazar eğitimini Rouen üniversitesinde tamamladı. Profesörlük ve öğretmenlik yaptı. ilk kitabını 1974’te çıkarttı.


Fransız yazar Annie Ernaux ödülü, “kişisel hafızanın köklerini, yabancılaşmalarını ve kolektif kısıtlamalarını ortaya çıkardığı cesareti ve klinik keskinliği” ile kazandı.

Arşivler

919744ba 8eb8 4193 8505 c6851fbfef8f
Önceki

Ayrancı Molla Camisi’nin Hoca Derinci Temel Camisi’ne Yaklaşmakta Olduğunu Fark Edip Kimseyi Buna İnandıramayan Çaycı Sultan’ın Camilerin Sürpriz Biçimde Birbirine Çarpmasından Sonra Haklılığının Ortaya Çıkmasını Anlatır Hikâye

Sonraki

Jean-Baptiste Del Amo: Ekonomik mantık diye deliliğe sürüklenmek