Önce fareler…

in.fondo.al.mar (denizin altında) son 20 yılda Akdeniz'de batan gemiler üzerine hazırlanmış bir online bilgi görüntüleme projesi.
Mart '10

in.fondo.al.mar (denizin altında) son 30 yılda Akdeniz’de batan gemiler üzerine hazırlanmış bir online bilgi görüntüleme projesi. Projeye toksik, kimyasal ve radyoaktif maddeler taşıyan ve bir de şüpheli bir şekilde batan gemiler dahil edilmiş.

Projenin amacı, bir yandan batan gemilerin bir listesini tutmak, diğer yandan da eski ve artık işe yaramaz diye düşünülen bazı gemilerin ait oldukları şirketleri tarafından “bilerek” batırılmış olduğuna dikkat çekmek. Listedeki bazı gemilerin batmasıyla ilgili soruşturmalar hala devam etmekte. Resmi tutanaklar, gazete haberleri, konuyla ilgili internet siteleri gibi kaynaklar kullanılarak hazırlanan ve Lloyds, Legambiente gibi şirketlerin ve bir takım çevreci kurumların yardımıyla hayata geçirilip devam ettirilen projeye, siz de şüpheli bulduğunuz batan gemiler hakkında bilgi sağlayarak katkıda bulunabilirsiniz.

Toprağında yaşattıkları kadar etrafını çeviren üç denize de olabildiğince zarar vermekten geri durmayan ülkemiz, projede en fazla batan gemi sayısıyla birincilik sırasını kapmış. Hayırlı, uğurlu olsun diler, devamını şüphesiz bekleriz. ✪

Önceki

Sergi: Sokağın dili: Bildiğin İstanbul

Sonraki

Değişim ve Dönüşüm’e önsöz