[Özge Topçu] İstihale Buhranı

ush Gallery, Özge Topçu’nun “İstihale Buhranı” isimli ilk solo sergisine “1 Kasım-18 Aralık 2014” tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, işleriyle Cumhuriyet Türkiye’sinin inşası ve dünyada uluslararası modernizm kanunlarının uygulamaya konmasının “eşzamanlı” oluşundan yola çıkarak ülkede yapılandırılan mimarinin ve görsel kültürün çarpıcı örneklerine ayna tutuyor. 1923-1943 yılları arasında yaşanan devrim sürecinde binaların fasatları ve insanların çehrelerinin bir senkronizasyonla değiştiği, modernist mimarinin biçimsel özelliklerinin toplum inşasıyla paralelliği sergide gözler önüne seriliyor. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1934’te kaleme aldığı “Ankara” kitabında – kübik iç mekanı – tasvir etmek amacıyla kullandığı “İstihale Buhranı” ifadesinden adını alan sergi her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Yeldeğirmeni’nde konumlanan
Ekim '14

Hush Gallery, Özge Topçu’nun “İstihale Buhranı” isimli ilk solo sergisine “1 Kasım-18 Aralık 2014” tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, işleriyle Cumhuriyet Türkiye’sinin inşası ve dünyada uluslararası modernizm kanunlarının uygulamaya konmasının “eşzamanlı” oluşundan yola çıkarak ülkede yapılandırılan mimarinin ve görsel kültürün çarpıcı örneklerine ayna tutuyor. 1923-1943 yılları arasında yaşanan devrim sürecinde binaların fasatları ve insanların çehrelerinin bir senkronizasyonla değiştiği, modernist mimarinin biçimsel özelliklerinin toplum inşasıyla paralelliği sergide gözler önüne seriliyor. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1934’te kaleme aldığı “Ankara” kitabında – kübik iç mekanı – tasvir etmek amacıyla kullandığı “İstihale Buhranı” ifadesinden adını alan sergi her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Yeldeğirmeni’nde konumlanan Hush’da gezilebilir.

Özge Topçu çalışmalarının temelinde Modernizm “sistem”inin yapay kurgusunu ve bu kurguya mutlak inandırıcılığı sağlayan “aile, birey, ulus kimliği inşası, mimari yapılanma“ gibi propaganda araçlarını sorguluyor. Bu araçların ve mimari öğelerin görsel tarihlerini araştırıyor ve onların bağlamları, uzamları ve mekanları üzerinde müdahaleler yaparak Modernizmin mutlaklığına rakip, muğlak bir gerçeklik alanı yaratmayı amaçlıyor.

“İstihale Buhranı”nda mekanlar bazen dönemin binalarının yüzeyinden aldığı doku kayıtlarından oluşan bir defter ya da bir devlet dairesinin pencere boşluklarının kesildiği bir evrak dosyası olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Bazen de birçok yüzey birbiri içine geçiyor, objeler mekanlarını değiş tokuş ediyor, bedene ait parçalar bir mekan haline dönüşüyor. Sanatçı bu müdahalelerinde ilk avantgard modernist mimarinin kökeni olan “Ankara”dan ve yaşadığı yer olan “Kadıköy”den ilham alıyor. Teknik olarak da ironiği cesur bir şekilde sergilemek adına karışık teknik, asamblaj, cut out, 3 boyutlu çalışmalar ve yerleştirmeyi bir bütün olarak kullanıyor.

“İstihale Buhranı” sergisi izleyicileri alışmadığımız, daha önceden deneyimlemediğimiz büyüklü- küçüklü farklı mekanlar içerisine sürükleyerek sanatçının yerleşik kabullere rakip olan dünyasını keşfetmeye davet ediyor.

Galeri iletişim bilgisi: Rasimpaşa Mah. İskele Sok. 29/A Kadikoy / Istanbul
info@hushgallery.org – www.hushgallery.org – 05363233757

[Özge Topçu] İstihale Buhranı 2 ✪

Önceki

Japon Yeni Müzik Festivali – Kargart

Sonraki

Franz ve Dora: Küller küllere