Patti Smith’den selam var

Selamlar, Uzun zaman oldu selam yollamayalı. Halbuki hep düşüncelerimde; Paris’de, Lizbon’da ya da sadece bana ait şehirlerin sokaklarında yürürken hep yazıyorum selamlarımı aklımda. Yeni yılın ilk saatlerinde Çin mahallesinde dolanırken mutlu bir yeni yıl diledim herkese sessizce. Açlığımı bastırmak peşindeydim; belki bir kase pirinç lapası, biraz ördek eti ve garnitür. Hiçbir dükkanda kalmamıştı. Yerine susamlı soğuk makarnayla yetindim. Çin takvimine göre Fare Yılı’na girdiğimizi hatırladım tüm bunlarla, resmi başlangıç tarihi 7 Şubat. Çok çalışmayı ve yenilenmeyi müjdeliyor. Belki de mizah anlayışımızı yeniden kazanmanın ve arttırmanın zamanıdır bu yıl. 2008 boyunca ihtiyacımız olacağını hissediyorum. Zira seçim yılları, hep, değişimin, tetikte olmanın
Ocak '08

Patti'den selamlar!Selamlar,

Uzun zaman oldu selam yollamayalı. Halbuki hep düşüncelerimde; Paris’de, Lizbon’da ya da sadece bana ait şehirlerin sokaklarında yürürken hep yazıyorum selamlarımı aklımda.

Yeni yılın ilk saatlerinde Çin mahallesinde dolanırken mutlu bir yeni yıl diledim herkese sessizce. Açlığımı bastırmak peşindeydim; belki bir kase pirinç lapası, biraz ördek eti ve garnitür. Hiçbir dükkanda kalmamıştı. Yerine susamlı soğuk makarnayla yetindim.

Çin takvimine göre Fare Yılı’na girdiğimizi hatırladım tüm bunlarla, resmi başlangıç tarihi 7 Şubat. Çok çalışmayı ve yenilenmeyi müjdeliyor. Belki de mizah anlayışımızı yeniden kazanmanın ve arttırmanın zamanıdır bu yıl. 2008 boyunca ihtiyacımız olacağını hissediyorum. Zira seçim yılları, hep, değişimin, tetikte olmanın ve kendine dönüşün yıllarıdır. Bir kemirgen gibi dış etkenlerden çabuk toparlanabilecek kadar güçlü olmalıyız, bu yıl da.

Demişken, evinde fare sorunu olanlar basit bir çözüm olarak eve kedi alabilirler diye hatırlatmalıyım. Yerli kasabası Deshnoke’de farelere duyulan saygıyı hesaba katmalıyız belki de. Karni Mata tapınağı etrafında dolananlar da gelecek yaşamlarında kutsal din adamları olmaya yazılmışlar, ki farelerle aynı kaptan pilav yemek kutsanmak olarak kabul ediliyor.

Neyse, ben pilavımı yiyemedim, kutsanmış ya da değil. Ama tekrar deneyeceğim. Sırası gelmişken, soğuk geceler için ideal, yeni ve mükemmel bir çeviri; Pevear ve Volokhonsky’den Savaş ve Barış (Knopf Yayıncılık). Bu gece pek soğuk değil diyerek daha hafif bir şeyler tercih edeceğim; Kensington Bahçeleri’nde Peter Pan mesela.

Bu sefer aklımdan selamlamadım kimseyi. Yazdım. Ve şimdi en iyi dileklerimle gönderiyorum.

Patti Smith

Patti Smith Boy Cried Wolf ✪