Performans Günleri 2010

Galata Perform ve KargART güçlerini birleştiriyor… Performans Günleri 2010
Şubat '10

18 Mart – 30 Mart 2010

Performans Sanatları alanında yıllardır faaliyet göstermekte olan iki kurumun güç birliğine giderek gerçekleştireceği Performans Günleri 2010 etkinliği, bu sene, İstanbul’un iki yakasına birden yayılıyor. Galata Perform ve KargART tarafından düzenlenen etkinlik, performanslar, atölyeler, video gösterimleri, teorik sunum ve konserlerden oluşacak. Etkinlikler Kadıköy’de KargART, Beyoğlu’nda ise Galata Perform, Kuledibi Meydanı ve sokakta gerçekleşecek.

Bu yılın kavramsal çerçevesi; “Performans”ın disiplinlerarası ve disiplinler ötesi bir biçim oluşu ve özel olarak, Performans’ın tiyatro ile ilişkisi, tiyatro ile ortaklıkları, ayrılıkları, gelgitleri, “Performance Art” dediğimiz dilin, tiyatronun, dansın, “gösteri-show” dünyasının dilini nasıl ödünç aldığı, hangi durumlarda reddettiği gibi sorulardan oluşuyor.

Programda Reflex, Güler Aşık gibi genç sanatçı performanslarının yanı sıra, Ayşe Orhon – Ömer Aygün ve Şikayet Korosu’nun kamusal alan performansları, Genco Gülan’ın “ölüm” konusunu işleyen performansının açık provası, Kainat Güzeli, Anne Weshinsky, Ümit Ilgın Yiğit, Evrim Kavcar – Çiğdem Kaya, Maskİstanbul, Handan Ergiydiren Özer – Çağlar Yiğitoğulları – Zafer Aracagök’ten oluşan 22/11 & Damaged & SIFIR gibi “performans-tiyatro-show” türleri arasında gidip gelen projeler yer alacak.

Etkileşimli müzik ve dans performans örnekleriyle Gonca Gümüşayak – Şebnem Poryalı – Duygu Demir, Deli Köpek – Esra Yurttut – Alper Akçay – Günay Ertekin’den oluşan Noland; dans performans alanında ise Sesil Sar – Münibe Millet – Zinnure Türe, Atmasyon Dans Kumpanyası, Dadans, Aslı Bostancı, Şebnem Yüksel – Burçin Elmas, Nebahat Erpolat gibi sanatçıların performansları da etkinlik süresince izlenebilir.

Müzik performansları alanındaki örnekler olarak Anadolu’nun etnik öğelerini barındıran “Nasrettin Hoca”yı ve tuşlu çalgılarla ilgili deneyimlerini doğaçlama üzerinden izleyiciyle buluşturan Mehmet Ali Uzunselvi ve Emre Dündar’ın “Karşılaşma” projesini; müzik ve diğer disiplinlerin bir araya getirileceği işler olarak da Luxus’un sahnede eşzamanlı dokuması, An.’ın typing ve görseller kullanarak yapacağı doğaçlamayı ve Seni Görmem İmkânsız – Deli Köpek – Gonca Gümüşayak’ın toplu doğaçlamasını sayabiliriz.

Bu seneki Performans Günleri’nin programı Zerrin Yanıkkaya, Mimesis, Handan Ergiydiren – Zeynep Günsür – Şafak Uysal – Aylin Kalem İşcen – İlyas Odman, Ata Ünal – Özlem Hemiş – Ayşe Draz, Yeşim Özsoy Gülan – Evren Erbatur – Emre Koyuncuoğlu – Aydın Teker – Gurur Ertem ve Şahika Tekand’ın katılımı ile düzenlenen teorik sunumlar, paneller, tartışmalar ve Gonca Gümüşayak – Tuna Pase, Güray Dinçol, Ceyda Erdemli ve Dorina Maria Harangus’un atölye çalışmalarıyla da ayrıca zenginleştirildi.

Son olarak etkinlikler kapsamında Nicolai Galen’in Shut Your Eyes ve Dadans ekibinin Small Talk – Hoşbeş isimli performans videoları da gösterilecek.

Oldukça yoğun bir programa sahip olan Performans Günleri 2010’un açılış gecesi, 18 Mart 2010, Perşembe, saat 20:00’da KargART’da başlayacak kokteylden sonra Reflex ve Kainat Güzeli’nin performanslarının ardından, Bahadır Dilbaz ve tai fu’nun gece için hazırlayacağı özel setlerin sunumuyla bir partiye dönüşerek Karga’da gerçekleştirilecek.

Tek performans giriş bileti: 10 TL;
Tüm performanslara kombine bilet: 20 TL;
Atölye, sunum ve gösterimler ücretsizdir.

Galata Perform
Büyük Hendek Cad. 21 / 1
Kuledibi Galata
Tel: +90 212 243 99 91
Cep: Deniz Aygün: +90 536 276 77 21
www.galataperform.com

KargART
Kadife Sok. 16, Kadıköy
Tel: +90 216 330 31 51
info@kargart.org
www.kargart.org ✪