Pi Artworks Tophane: Çınar Eslek “Bir de”

Çınar Eslek resim ve fotoğraf işlerinin yanısıra bir video çalışmasını da içeren 'Bir de' isimli solo sergisiyle 10 Kasım - 25 Aralık arasında Pi Artworks Tophane’de!
Kasım '11


Çınar Eslek
Bir De
Mekan: Pi Artworks Tophane
Tarih: 10 Kasım – 25 Aralık 2011 (Pazar hariç her gün 10.30 – 19.00)
Adres:
Pi Artworks Tophane: Boğazkesen Caddesi 76/A, Tophane
Pi Artworks Galatasaray: İstiklal Cad. Mısır Apartmanı Kat:4, Beyoğlu
Telefon: 0212 245 40 87 – info@piartworks.com

Resim ve fotoğraf işlerinin yanısıra bir video çalışmasını da içeren sergisinde Çınar Eslek, üreme ve çürüme gibi iki karşıt durumdan yola çıkıyor.

“(…) Eslek sergide yer alan resimlerinde üreme kavramını ele almakta. Üreme, Eslek’in resimlerinde yumurtalar ve bebek figürleriyle dile gelir. (…)

Eslek’in yumurta ve bebek figürleri nasıl ki yaşam ve diyalektik olarak kavranan zaman mefhumunu akla getiriyorsa, fotoğrafları da ölü, sabit ve diyalektik olmayan mekânların dışavurumudur. Çürümenin görselleştirildiği fotoğraflarında Eslek, yine ipuçlarından kaçınır; ne mekânın kendisine dair bir ipucu verir ne de o mekânı oluşturan nesnenin kimliğine dair. (…) Eslek’in fotoğraflarıyla kaydettiği bir “oluş”tur. Resimlerinde yumurta halinden yaşam haline geçişi temsil eden Eslek, fotoğraflarında yaşam halinden ölüme geçişi temsil eder. (…)

(…)İlk sergisinden bu yana beden, cinsiyet, kimlik kavramlarını kullanan Çınar Eslek, bu sergisinde de bu kavramlara zaman-mekân sorunsalı üzerinden yaklaşıyor.”(Burcu Pelvanoğlu, 2011, Çınar Eslek: Bir de)

Eslek 2006’da Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu ve Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans programını tamamladı. 2009’da Paris’te misafir sanatçı programına katılan sanatçı, burada ürettiği işlerini ilk olarak Nisan 2010’da Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergiledi. Pi Artworks’te 2008’de “Farkında Değilim”, 2009’da “Paralel Diyar” ve 2010’da “Dolayısıyla” adlı kişisel sergilerini açan Eslek, 2010’da Mardin Bienali’ne katıldı. Eslek’in eserleri İstanbul Modern’de hala devam etmekte olan “Tekinsiz Karşılaşmalar” sergisinde yer almaktadır. ✪