Prag: Names Fest ’08

Komünizm döneminde yasak olan ve halkın duygularını dışavurmada en acil çare olarak algılanan garffiti, Kadife Devrim'in gerçekleşmesi ile bir patlama yaşamış Prag'da neredeyse boya çalınmamış bir bina görmek imkansız hale gelmişti...
Ağustos '08

Prag Names Fest '08

26 Ağustos günü başlayan ve Prag’ın ilk sokak sanatı ve graffiti festivali olan Names Fest 6 Eylül’e kadar sürecek.

Non-stop Graffiti!40’tan fazla graffiti ve sokak sanatçısını buluşturan festivalde hazırlanan eserler 8 Eylül’den Ekim sonuna kadar Trafacka Galeri’de sergilenecek.

Genellikle ve özellikle vandalizmle bağdaştırılan graffitinin ve daha yumuşak bakışlara hedef sokak sanatının adrenalin yükselten değerinden öte, Çekleri ve de şehrin nüfusunu katlayan turistleri farklı bir perspektifte buluşturmayı amaçlayan festival boyunca atölye çalışmaları, seminerler, paneller, film gösterimleri (özellikle kült film seçkileri), rehberli şehir yürüyüşleri ve yarışmalar da düzenlenecek.

Komünizm döneminde yasak olan ve halkın duygularını dışavurmada en acil çare olarak algılanan garffiti, Kadife Devrim’in gerçekleşmesi ile bir patlama yaşamış Prag’da neredeyse boya çalınmamış bir bina görmek imkansız hale gelmişti. 2000’li yılların başında “Stop Garffiti” kampanyasıyla temizlenmeye çalışılan binalar, akabinde tekrar boyanıyor, bölgeler arası çete savaşlarına, holiganlara malzeme oluyorlardı.

Festival bu dönemde gelişen olaylardan etkilenen ve graffitiye karşı olumsuz duygularla beslenmiş Prag sakinlerine bir anlamda kaynaşma fırsatı da veriyor.

Graffiti ve sokak sanatının pek çok ve bazen güzel örneklerini görebileceğiniz Prag sokakları bu kez yasal ve seyre açık bir şekilde, özenle seçilmiş “yasal” duvarlar üzerinde özel izinlerle hayat buluyor. Şehir resimleriFestival ve sergi tarihleri arasında yolu Prag’dan geçenlerin kaçırmaması gereken bu görsel şölene komünizm döneminde tüm engellemelere rağmen her gece her gün bir şekilde yenilenen “John Lenon” duvarı da mutlaka katılmalı.

Artık günümüz “demokratik” ve “özgür” ortamında yapılan çalışmalara kıyasla pek göz doldurmasa da görülmeye değer.

Festivale katılımcılar arasında dikkati çeken birkaç isim; Danimarka’dan Ash, Amerika’dan Brad Downey, İtalya’dan Rebel Ink, Brazilya’dan Zezao ve tabii ki Prag metro istasyonlarının vazgeçilmez ressamı Epos ve şehrin kaldırımlarını küçük ejderhaları, asfaltını renkli boya yollarıyla imzalayan Point.

Festivale katılan sanatçıların önceki çalışmalarına örnekler: [simpleviewer=60,700] ✪