Rise of the Insurrection: Türklerden Star Wars fan dizisi

/

Futuristika: Fan filmlerini seviyoruz, yakın zamanda Yüzüklerin Efendisi için olan versiyonları da takip etmiştik. Fan filmleri kültürü Türkiye’de pek bilinmiyor gibi, fan filmlerinin tarihi 1926’ya dayandığı düşünüldüğünde, Rise of the Insurrection gibi bir işi kotarmanın yanı sıra, bir de bu kültürü anlatmak gerekiyor sanırım. Star Wars ise fan filmlerinde ayrı bir yere sahip, bu tür filmlerin listelendiği sitede de en çok fan çalışması olan yine Star Wars (http://www.fanfilms.internet/) Fan filmleri hakkındaki genel düşünceleriniz neler?

Can Akdağ: Evet aslında fan-film dediğiniz gibi 20’li yıllardan beri var olan bir konsept. Ancak yayılması, internetin ve dijital teknolojinin gelişmesiyle daha çok 90’lı yılların sonuna başladı. Fan filmlere ev yapımı Hollywood da deniliyor. Bu konuda kitaplar yazılmaya başlandı. Ben fan – filmlerin amatörler için güzel bir başlangıç noktası olduğunu düşünüyorum. Hem sevdiğiniz bir kurgunun parçası olabilip onu yaşayabiliyorsunuz bir yandan da teknik konularda kendinizi geliştirebiliyorsunuz.

Star Wars fan filmleri yıllardır artarak yapılmaya ve web ortamında paylaşılmaya devam ediyor. Star Wars hayranları dünyanın en aktif movie hayranları diyebiliriz. İlk çekilen filmin ardından geçen 33 yılda toplam altı movie, animasyon dizisi, kitaplar, oyunlar hayranları doyurmaya yetmiyor. Kostüm organizasyonları, koleksiyonculuk derken fan – filmler de hayranların büyük eğlence kaynaklarından biri. Yapması kadar izlemesi de oldukça zevkli.

Rise of the Insurrection’ın arkaplanında bir websitesi var diye biliyoruz. Oradaki çalışmadan başlayarak, internet dizisine dönüşme sürecini öğrenebilir miyiz?

Rise of The Insurrection turkfanfilm.internet adlı sanal oluşumun bir ürünü. [Link] Projenin çekimlerine 2006 yazında başlamıştık. Ama bu oluşum 2004 yılında doğmuştu. O zaman başka bir star wars fan filmi yapmıştık . Ama doğrusu hayatımızda ilk defa elimize kamera alıp bu işin nasıl yapıldığı konusunda pek bir fikrimiz olmadan başladığımız bir projeydi ve istediğimiz sonucu alamamıştık. Aradan geçen zamanda kendimizi geliştirmeye devam ettik. Yapmak isteyip yapamadığımız şeyleri yapabilecek duruma geldiğimize inandığımızda, en azından bir kez daha denememiz gerektiğini düşündük ve bu proje böyle doğdu.

Tabi bu hiçbir maddi kazancı olmayan bir proje olduğu için okul ve iş gibi etkenler ve görsel efektlerin standart sayılacak bilgisayarlarda yapılıyor olması gibi durumlarda projenin uzun yıllar devam tamamlanamamasına sebep oldu. Biraz da bu sebepten daha önce 45-50 dakikalık bir movie olarak yayınlamayı düşündüğümüz filmi 6-10 dakika arasında değişen ve aylık olarak yayınlanan 6 bölümlük bir internet dizisine dönüştürme fikri ortaya çıktı. Böylece verdiğimiz emeklerin sonucunu görerek çalışmaya devam ediyoruz.

Dizinin George Lucas ile doğrudan ya da dolaylı ilgisi yok, ancak kendilerinin haberi var mı? Genel olarak aldığınız tepkiler nasıl?

İnternette yüzlerce Star Wars fan – filmi mevcut. Sadece ingilizce konuşulan ülkelerde değil dünyanın bir çok yerindeki Star Wars hayranların fan filmlerini bulabilirsiniz. Bu kadar çok çeşit varken Lucas Movie’in şu anda bizim projemizden haberdar olduklarını zannetmiyorum. Ancak her sene San Diego da düzenlenen Comedian- Con fuayedesinde bizzat Lucas Movie tarafından resmi Star Wars fan movie yarışması düzenleniyor. O yarışmanın belli kuralları ve standartları var. Biz de altı bölümü bitirdikten sonra önümüzdeki sene o kurallara uygun hale getirdiğimiz süresinin tahminen 15 dakikaya indiği bir versiyon hazırlayarak bu yarışmaya katılmayı düşünüyoruz.

Bunun dışında dünyanın her yerinden çoğunluğu olumlu tepkiler alıyoruz. Olumsuz tepkiler de oluyor elbette ama bu durumdan da mümkün olduğunca kendimize ders çıkarmaya çalışıyoruz. En olumlu tepkiler görsel efektler için oluyor. Burada 3 boyutlu animasyon ve modellemeleri hazırlayan arkadaşımız Batuhan Çokmar’ ın emeği büyük. Çok büyük sabır ve emek verdi dolayısıyla her türlü olumlu tepkiyi hakettiğini düşünüyorum. En çok olumsuz eleştiri ise oyunculuklar konusunda geliyor. Bu eleştiri daha çok yerli hayranlardan geliyor. Kısmen bu eleştiri sahiplerine hak vermekle beraber onların fan- movie konseptinin tam olarak anlamamış olduklarını düşünüyorum. Her ne kadar birçok kaliteli fan – movie de profesyonel oyuncular oynuyor olsa da işin ruhunda “fan”lık olduğu için kamera önündekilerde daha çok bu kişilerden oluşuyor. Elbette hikayeyi anlatabilmek için kesinlikle iyi oyunculuğa ihtiyacınız var ancak “fan”- filmi “fan” lar yapar. Zaten genel anlamda çoğu fan filme yapılan eleştiri oyunculukla ilgili oluyor.


Dizide bahsettiğiniz gibi özenilmiş görsel efekt ve senaryo var. Bu konularda bir eğitiminiz var mı? Bu kadar kişiyi, gönüllü olarak böyle bir yapımda bir araya getirme işini nasıl kotardınız?

Ben Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölümü mezunuyum. Halen video kurgu editörlüğü yapıyorum. Kamera önündeki ve arkasındaki bazı arkadaşımız da aynı bölümden mezun. Ancak görsel efekt veya kostüm yapımı gibi konularda eğitim almış bir arkadaşımız yok. 3 boyutlu animasyon ve modellemeleri hazırlayan Batuhan Çokmar ile senaryoyu da ikimiz hazırladık. Kendisi şu an elektrik elektronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisi. Bu konuda tamamen kendini kendisini geliştirdi.

Ses miksajı şu an Los Angeles Recording College’da okuyan Ali Arıkök tarafından gerçekleştirildi. Peru’lu arkadaşımız Philippe Belligand da onun asistanlığını yaptı. Jedi karakterlerini oynayan oyuncular da uzak doğu Japon kılıç kullanma sanatı olan Kendo ve Aikudo ile uzun yıllardır ilgilenen insanlar. Işın kılıcı duello koreografilerini de kendileri hazırladılar.

5. internet bölümünde çeşitli yaratıkların olduğu bir bar sahnesi göreceğiz bu sahnedeki kostümleri ve makyajları Zeytin Cebecik hazırladı. Bu proje kendini geliştirmek veya sıradan olmayan bir şeyler yapmak isteyen çevremizdeki insanlara açıktı. Ayrıca tamamen Star Wars sevgisiyle yardım eden arkadaşlarımız da oldu. Toplamda, diziye dublaj yapan ABD ve Avusturalya’ dan yabancı arkadaşlarımızı da sayarsak elliye yakın insan tamamen gönüllü olarak çalıştı.

Dizinin konusu 3. ve 4. bölüm arasında, Sith kontrolündeki evrende geçiyor. Nesli tükenmiş sanılan Jedi şövalyeleri karşımıza çıkacak, konu yazımı süreci nasıl gerçekleşti?

Şahsen ben orjinal üçlemenin atmosferini daha çok seviyorum. O yüzden başından beri orjinal üçlemenin geçtiği zamana yakın bir zamanda bir hikaye olmasını istemiştim. 3. bölüm ve 4. bölüm arası, resmi hikayeyle çelişkiye düşmeyecek şekilde kendi hikayemizi adapte etmeye çok uygun bir dönem. Zaten hikayemizin kahramanları ve yaşadıkları olaylar ana hikayenin basit figüranları diyebiliriz. Aslına resmi hikayede de Jedi ların nesli bir anda değil bir süreç içerisinde tükeniyor. Hikayemiz de o sürecin son zamanlarına denk düşüyor. Bu da hem eski üçlemenin havasını yakalama hem de farklı Jedi’lar görebilme fırsatı verdi bize.

Özellikle 4. internet bölümünde, hikayemizdeki Jedi’ ların nasıl hayatta kalabildikleri ile ilgili cevaplar görebileceğiz. Bunun dışında 6 movie dışında kalan 10’larca Star Wars kitapları ve bilgisayar oyunları nasıl bir hikaye oluşturabileceğimiz konusunda oldukça ipucu verdi diyebilirim.

Star Wars’un sizdeki etkisi ve anlamı için neler söylemek isterseniz? İmparatorluğa karşı verilen mücadelenin bizim yaşamlarımızla ortak bulduğunuz noktaları var mı?

Star Wars benim için bir filmden ibaret değil. Hatta en sevdiğiniz movie nedir diye sorsanız Star Wars demeyebilirim. Star Wars bir filmden öte bir tutku ve en büyük hobilerimden birisi. Aslında Star Wars’un hikayesi bütün insanlık tarihinden bir kolaj zaten.

İmparatorluk 2. dünya savaşı Alman ordusuna oldukça benziyor. Zira her Star Wars hayranının da bildiği gibi Stormtrooper yani fırtına birlikleri 2. dünya savaşındaki Alman SS askerlerinin adı. Bunun dışında Jedi şövalyeleri Uzak Doğu esintileri taşıyor. Aslında Jedi felsefesini tasavvuf inançlarıyla mukayese etmek de mümkün. Naboo gezegenin sarayı Sultan Ahmet camiiyle görsel olarak büyük benzerlikler taşır. Bu örnekleri çoğaltmak oldukça mümkün. O yüzden ortak bulduğumuz noktalardan öte, tarihin metaforik bir özeti diyebiliriz.

Ekip olarak benzer çalışmaları devam ettirmeyi düşünüyor musunuz?

Elbette ekip olarak başka projelerimiz olacak ama Star Wars veya başka bir filmin fan – filmi olarak değil tamamı kendimize ait hikayelerin olduğu çalışmalar olacak.

Rise of the Insurrection FACEBOOK SAYFASI
Rise of the Rebellon websitesi


PROMO

1. BÖLÜM: Battle of Eison

2. BÖLÜM: Depart No Man Stranded

3. Bölüm: “One other Completely satisfied Touchdown”

4. Bölüm: “Jedi Enterprise”

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]