Robert and the Roboters

[sws_2_column title=””]

Robert and the Roboters, 1999 yılında, hala Doğu Almanya etkisini yaşayan Dresden’de kuruldu. Grubun ilk kuruluş amacı, sadece özel partilerde çalacak bir ekip gibi düşünülmesine rağmen, ekip sahnede daimi olmayı tercih etti. Müziklerinde 60’lı yıllar Avrupasının enstrümental beat tınıları, surf, polka gibi etkiler bulunuyor.

[/sws_2_column]

[sws_2_columns_last title=””]

Grup hammond org, wah wah ve efektli gitarı bol kullanıyor. Doğu Avrupa geleneksel halk şarkıları yorumları da ilginç. Başlıca ilham kaynakları, 1960’^lar Doğu Alman beat müzisyenleri Theo Schumann Combo, Die Sputniks, 70’li yıllar erotik, casus film müzikleri ve tüm modern kitsch sesler denebilir.

[/sws_2_columns_last]

[sws_divider_line]

[sws_ui_box ui_theme=”ui-smoothness” ui_state=”ui-state-highlight” icon=”ui-icon-arrowreturn-1-e”]

Robert and the Roboters anlatıyor:

“Amerikan surf daha düz ve sert gitardan oluşuyor ki bu da tipik Fender sound’u nedeniyledir. Avrupa surf’ü daha melodi ağırlıklıdır. Özellikel Doğu Almanya’da grupların profesyonel ekipman bulmaları kolay olmadığından, hayalgüçlerini iyi kullanmaları zorunluluğu olmuştu. Ev yapımı ekipmanların yarattığı çeşitlilik ve varyasyonlar da zenginlik ortaya çıkardı.

Enstrümental rock’n’roll kitle müziği değil. Bireysel bir müzik. Radyo ve TV’lerin hoşlanacağı bir tarz değil. Vokal olmayan müzikten sıkılanları da anlıyoruz ama bu türe kendini tamamen kapatanlar neyi kaçırdıklarının farkında değil. Oturup herkesi ikna edecek halimiz yok.

Yaşadığımız en ilginç olaylardan biri, 4000 kişilik bir salondaki konserimizi, organizatörlerin duyuru yapmayı unutması sonucunda sadece beş kişiye vermemizdi ki, sahnede fırtına gibi esmiştik.” – No Brain Fanzin – 2001

[/sws_ui_box]

[Robert and the Roboters]

[sws_ui_toggle title=”Diskografi DL” closed=”true” jui_theme=”ui-smoothness” duration=”500″]
Faroese Islands No. 1 Surf And Roll Band (2000)
Wilde Orchidee (2003)
Caniche Royal (2005)
Beate (2009)
[/sws_ui_toggle]