Ron Mueck: Hipergerçekçi devler


Ron Mueck’in metrelerce yüksekliğinde ve genişliğindeki heykelleri; büyüdükçe gerçeğe yaklaşıyoruz.


Ron Mueck, Avustralya doğumlu ve Londra’da yaşayan bir heykeltraş. Hipergerçekçi çalışmalarıyla ünlü olsa da aslında kariyerine TV ve vidyolar için kukla modelleri tasarlayarak başlamış. George Lucas filmi Labyrinth (David Bowie de oynuyordu) ve Jim Hanson yapımı dizi The Storyteller (Avrupa folklorundaki masalların çizgi yapımı) için kukla modellemeleri yapmış.

Mueck’in metrelerce yüksekliğinde ve genişliğindeki heykelleri çeşitli sergi ve bienallerde yer almış.

– Karakterlerinizin ebatlarını manipüle etme fikri nereden çıktı?

Ron Mueck: Hiç normal ölçülerde heykel yapmadım, ilginç bir yanı yok. Zaten hergün normal ebatlardaki insanlarla karşılaşıyoruz.

– Heykellerinizle ilişkiniz nasıl? Size göre onlar neredeyse insan mı yoksa daha çok mankenler mi?

Onları manken olarak görmüyorum. Bir taraftan inanılabilir bir varlık yaratmaya çalışıyorum, diğer yandan ise, hepsi nesne gibi görünmek zorunda. Sonuçta canlı değiller. Ancak önlerine geçip, yoksa canlılar mı diye düşünmek de oldukça güzel. Sonuçta tutup taşıyabileceğiniz fiberglass nesneler. Eğer bir odaya koyacak kadar keyif veriyorlarsa, bu beni mutlu eder. Öte yandan, sadece nesne olmadıkları hissini vermeselerdi tatmin olmazdım.

Aşağıdaki fotoğraflar, Ron Mueck’in Paris’te Fondation Cartier’daki sergisi için Londra’daki stüdyosunda yapılan çalışmayı anlatmaktadır. ✪
<
>

>>>

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

  • Yıkıntılarda dans etmek

    /

  • Birçok gerçeklik veya hiçbiri

    /

  • [Ken Kelly] Unutulmasın diye: Pusuda Bekleyen Dehşet

    /