Röntgencileri röntgenlemek: Kohei Yashiyiki

Kohei Yashiyiki’nin 1980 yılında çıkan fotoğraf kitabı Kōen/Park ünlüdür. Tokyo’da yer alan Shinjuku ve Yoyogi parklarında sevişen insanları izleyen röntgencileri izleyip ortaya çıkardığı 35 mm kamera ve kızıl ötesi mercekle çekilmiş fotoğrafları bilinir. Kohei, birkaç dergiye o fotoğrafları nasıl çektiğini aktarmış, bizim de ilgimizi çekti.

“Gündüzleri çocukların oynadığı o keyifli parklarda, gece ne kadar şok edici olaylar yaşandığını görüntülemek istedim. 200 geceden fazla çekim yaptım. İlk aylarda tek yapabildiğim röntgencilerle tanışabilmekti. Sıkıntı yaşamadan fotoğraf çekebilmem için onlardan biri olarak kabul edilmeliydim. Herbiri diğerine takma isimle sesleniyor. Hatta arkadaş da oluyorlardı ama günlük hayatta ne yaptıklarını asla konuşmuyorlardı.

Bazı fotoğraflarda, sevişen çiftlerin diplerine kadar yaklaşmış olan röntgencileri görebilirsiniz. Çoğu durumda, karanlıktan yararlanan röntgenciler çiftlere fazla yaklaşır, ellerinde ayakkabılarıyla. Ses çıkarmak istemezler çünkü.

Japonya’nın 60’lı yıllarda hızla gerçekleştirdiği ekonomik gelişme sonucunda şehirleşme arttı, gökdelenler çoğaldı. Şehir içindeki parklar ise insanların nadir kör noktalarından oldu.

Röntgenciler bazı durumlarda, fırsat bulunca kadınlara dokunuyordu. Hatta “mevzuya” katılanlar bile oluyordu. Nadiren polisler görünürdü parkta. Kaçmaya hazır, karanlıkta, çekimleri yapmayı beklerdim.” ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]