Şahin Paksoy

[Şahin Paksoy] Sergi

Şahin Paksoy’un kişisel sergisi uzun bir aradan sonra 44A Sanat Galerisi’nde izleyicinin karşısına çıkacak
Aralık '12

Şahin Paksoy
tarih: 18 Aralık 2012 – 18 Ocak 2013
Mekan:44A Sanat Galerisi
Adres: Ahmet Fetgari Sok. 44/A Teşvikiye 34365 İstanbul
Tel: +90 212 233 33 80
E-posta: info@44a.com.tr

Şahin Paksoy

Çağdaş Türk resminin en özgün isimlerinden biri olan Şahin Paksoy’un kişisel sergisi uzun bir aradan sonra 44A Sanat Galerisi’nde izleyicinin karşısına çıkacak. 18 Aralık tarihinde açılacak ve Paksoy’un son dönem yapıtlarını bir araya getirecek olan sergide, sanatçının figür resmi ve resmin yüzey sorunsalı üzerine eşzamanlı işleyen yenilikçi tavrı gözler önüne seriliyor. Öteden beri geleneksel yaşam sahnelerine ve bunun içindeki tekinsiz anlara mizah ve ironi ile yaklaşan figüratif resmin esaslı savunucularından biri olan Paksoy, son dönemde ikonu andıran anıtsal figürleri ve bu figürlerin boş bırakılmış resim yüzeyindeki vurucu etkisi üzerinde durdu.

Sanatçının bu sergideki yapıtları işte onun resminin kendi içinde gerçekleşen devinimini ve yenilikçi tavrını ortaya koyuyor. Sanatında daima gelenekten yararlanan ancak geleneği bir motif olarak resimlerine katmayan onu rafine eden, yeniden üreten Şahin Paksoy son sergisinde, çağdaş pentür resminde nasıl yenilikçi olunur sorusunun derin cevaplarını ortaya seriyor. Paksoy’un resimleri izleyiciyi, sokakta her an karşılaştığı insanların günlük yaşam içindeki gizemli dünyasına kulak vermeye çağırıyor. Masalın, hurafenin, dedikodunun, fısıltının sesi bu resimlerde günlük yaşamın sesi olarak karşımıza çıkıyor. Sıradan olanın içinde gizemin, geleneğin içinde çağdaşın izlerini bulmak adına, 44A Sanat Galerisi 18 Aralık’ta tüm sanat izleyicilerini sergi açılışına bekliyor.

[box style=”media”]Şahin Paksoy
26 Şubat 1952 tarihinde Adana-Ceyhan’da dünyaya gelen Şahin Paksoy, ilk orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1973–1980 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’nde eğitim gördü. İlk sergisini 1980 yılında Ankara’da Evrensel Sanat Galerisi’nde açan sanatçı, geleneksel kültür öğelerini gerek resimsel açıdan gerekse konu yönünden sanatına kaynak edinmiş ve bunlardan beslenerek çağdaş resim içerisinde özgün bir üslup meydana getirmiştir. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok kişisel ve karma sergi gerçekleştiren Şahin Paksoy için Osmanlı minyatürleri, Bizans ikonaları ve Selçuklu halıları onun renkçi denebilecek resimleri için en iyi örnekler olmuştur. Resimlerindeki figürlerden hareket ederek küçük boyutlu figüratif heykeller de yapan Paksoy, geleneksel Anadolu halkının yaşam değerlerini ve yaşama biçimlerini işlerinde en ince biçimde yeniden üretir. Figüratif temelli ve çoğu zaman mizahi bir bakış açısı ile yapıtlar ortaya çıkaran sanatçının eserlerinde öykücü bir yaklaşım dikkat çekicidir.[/box] ✪

Önceki

Georg Trakl’ın kandaşlarını yarı yolda bırakan traktörü

Sonraki

[Armağan Ekici] Merak cemiyeti’nin inatçı üyeleri için