Sebzelerle seks reklamına yasak

‘Veggie Love’: PETA’s yasaklanan Super Bowl reklamı Son günlerde vejetaryen olan ve et yemeği bırakan erkeklerin sayısında bir artış var. Aynı şekilde belli sebzelere, özellikle kabak, kuşkonmaz ve brokoliye de kin duyan kıskanan bir grup da mevcut. Bütün bunların sebebi hayvan hakları örgütü PETA’nın son reklam filmi. Kısaca şöyle de anlatabiliriz, PETA yine PETA’lığını yaptı. Bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmada ‘Vejetaryenler daha iyi sevişir’ sonucuna ulaşmalarından esinlenen PETA, kimilerinin oldukça seksist gördüğü bir reklam filmi çekti. Reklamda bir grup kadın başka kabak, kuşkonmaz ve brokoli olmak üzere çeşitli sebzelerle sevişiyorlar. Oldukça ilgi çeken reklam ABD’yi ekranları başına bağlayan Super Bowl
Şubat '09

‘Veggie Love’: PETA’s yasaklanan Super Bowl reklamı

Son günlerde vejetaryen olan ve et yemeği bırakan erkeklerin sayısında bir artış var. Aynı şekilde belli sebzelere, özellikle kabak, kuşkonmaz ve brokoliye de kin duyan kıskanan bir grup da mevcut. Bütün bunların sebebi hayvan hakları örgütü PETA’nın son reklam filmi. Kısaca şöyle de anlatabiliriz, PETA yine PETA’lığını yaptı.

Bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmada ‘Vejetaryenler daha iyi sevişir’ sonucuna ulaşmalarından esinlenen PETA, kimilerinin oldukça seksist gördüğü bir reklam filmi çekti.

Reklamda bir grup kadın başka kabak, kuşkonmaz ve brokoli olmak üzere çeşitli sebzelerle sevişiyorlar. Oldukça ilgi çeken reklam ABD’yi ekranları başına bağlayan Super Bowl (Amerikan futbolu final maçı) reklam kuşağında yayınlanmak istendi. Esas olayda bundan sonra başlıyor.

Super Bowl’u yayınlayacak olan NBC bu reklamın çok cüretkar olduğu görüşüyle bazı sahnelerin kesilmesini istiyor. NBC’nin verdiği teklifte bir kuşkonmazın vajinaya sokulmak üzere olduğu sahne, brokoli yerken göğüslerini okşayan kadın, kabağın bacakların arasında tutulduğu bölümler var.

PETA ise bunların çıkarılmasına yanaşmıyor zira o zaman reklamın anlamsızlaşacağını düşünüyor. Ancak olay gazeteleri düşünce PETA’nın sayfası en fazla ilgi gören sitelerden biri oluyor.

30 saniyelik reklam için ilk başta 2 milyon dolar ödemeyi düşünen PETA hiç para ödemeden yapacağından daha fazla etki yaratmış durumda. Şimdi vejetaryen olanlar ve kadınların obje olarak kullanılmasına karşı çıkanlar reklamı eleştirenler kimi forumlarda şiddetli tartışmalar yapıyor.

Reklamı dowload etmek için tıklayın. ✪

Önceki

Jean Cocteau’nun kılıcı

Sonraki

Militarist kitlelerin görkemli özgürlüğü