Selçuk Artut ‘A/B’ sergisi

Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi Operation Room’da 10 Şubat’ta başlayan A/B sergisi, bünyesinde barındırdığı bilgi çağının ürünü yedi ayrı proje ile bizimle konuşmaya çalışıyor. Peki tek bir sanatçının yakın geçmiş ve günümüzde kurguladığı işlerinden oluşan bu sergi ne anlatıyor?

Bugüne kadar pek çok sanatsal etkinliği ile tanıdığımız Selçuk Artut, 20 Mart’a kadar sürecek olan kişisel sergisinde, anlatım ve algılama arasındaki köprüyü inceliyor. Sanatçının, “Son zamanlarda ürettiğim tüm sanatsal işlerimde hep bölünmeler ve parçalamalar hissediyorum. Tanecikleriyle algılamaya, sistemselliği bütünüyle görmeye çalışıyorum.” sözleriyle yorumladığı sergi, bilgi çağı ile değişen algı ve anlatım kavramlarını sorguluyor.

Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında izlenebilir.

Selçuk Artut A/B sergisi
Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi Operation Room
Güzelbahçe Sok. No:20 Nişantaşı
Tel: 212 444 3 777

Selçuk Artut kimdir?

1976’da yılında dünyaya gelen Selçuk Artut yaşamını İstanbul’da sürdürüyor. Lisans derecesini Koç Üniversitesi Matematik Bölümü, yüksek lisans derecesini Middlesex Üniversitesi İşitsel Sanatlar Bölümü’nde tamamlayan Artut, doktora eğitimine İsviçre’de bulunan European Graduate School Üniversitesi’nde Media Communications Bölümü’nde devam ediyor. Selçuk Artut, aynı zamanda Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Programı’nda tam zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler veriyor.

Artut’un sanatsal etkinlikleri, işitsel sanatlar, performans sanatları ve etkileşim sanatı gibi alanlarda yoğunlaşıyor. Katıldığı sergiler ve performanslar arasında, New Museum (NY-USA, Katalog, 2009), Al Sana Metin Ver Bana Görüntü (Temps d’Images Festival İstanbul,2009), Newspaperbox (File Media Arts Festival, Sao Paulo, BR, 2009), Knot Theory – Dance Performance (Rencontres Chorégraphiques de Carthage, Tunisia, 2009), 10. İstanbul Bienali (2007), Improvhelsinki (Helsinki, 2007), Bares do Porto (Portekiz, 2006), Yeni Elektronik Müzik (İstanbul, 2006) ve Aldwych London Transport (Londra, 2004) yer alıyor. Artut, kişisel sanat etkinliklerinin yanı sıra Replikas (www.replikas.com) adlı müzik grubu ile profesyonel müzik hayatına devam ediyor. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]