Bahadır Baruter, Akşam Baban Gelince, Dijital monobaskı, 2012

[Senin Ailen Bir Yalan Yavrum] Bahadır Baruter

Karikatürist kimliği ile tanınan Bahadır Baruter, 13 Eylül-13 Ekim arasında x-ist’teki "Senin Ailen Bir Yalan Yavrum" başlıklı sergisinde dijital resim ve videoları ile bambaşka bir yönünü ortaya çıkarıyor.
Eylül '12

Senin Ailen Bir Yalan Yavrum – Bahadır Baruter
Tarih: 13 Eylül – 13 Ekim 2012
Pazartesi: 12:00 – 19:30
Salı – Cumartesi: 11:00 – 19:30
Pazar günleri kapalıdır.
Adres: x-ist
Abdi İpekçi Cad.
Kaşıkçıoğlu Apt. No:42 D.2
Nişantaşı / İstanbul
Tel: +90 212 291 77 84
E-posta: info@artxist.com

Bahadır Baruter, Akşam Baban Gelince, Dijital monobaskı, 2012

Karikatürist kimliği ile tanıdığımız Bahadır Baruter bu sergisinde dijital resim ve videoları ile bambaşka bir yönünü ortaya çıkarıyor. Mizahi bakış açısı ve ironik yaklaşımını resimlerinde de sürdüren sanatçı, toplumun en gizli tabularından biri olan aile kavramını gösterilmeyen gerçekleri ile ele alarak seyirciyi kendiyle yüzleştiriyor.

Baruter’e göre yalnızlığın kendine bahane edindiği en makbul kılıf ailedir. Aile, bireylerin ancak bir arada varolabileceği inancıyla inşa edilmiş, yanıltıcı bir mutluluk kaynağıdır. Etrafın algısına yansıtılan olumlu imajların aksine mecburi ilişkiler, zoraki gülümsemelerle insanı esir edebilir. Organik bağlar tutundukça kopar, birlik uğruna bireyi yok eder. Baruter, karşı duruş sergilediği aile kavramını farklı üslupları birleştirerek resmediyor. Aslında her resim kara mizahla harmanlanmış gündelik bir sahnedir. Beklenilenin aksine mutlu aile sofraları, kucaklanan çocuklar yoktur bu sergide. “Senin ailen bir yalan” derken de Baruter, aslında kendi yalanımızı ortaya çıkarmayı hedefler, aile tablolarını sahtelikten arındırarak yeniden yaratır; izleyiciyi bir kez de duruma dışarıdan değil içeriden bakmaya çağırır. Sıcak, sevecen ve güvenli görünen anların gerçekliğini sorgular, doğal olanı arar. Amacı kendi doğrusunu kabul ettirmek değil, kabul görenin sorunlarını su yüzüne çıkarmaktır. Baruter’in, Elektromak’ın teknoloji sponsorluğunda gerçekleşen “Senin Ailen Bir Yalan Yavrum” isimli sergisine x-ist tüm sanatseverleri bekliyor.

[box style=”media”]Bahadır Baruter
Ankara, 1963 Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nde eğitim alan sanatçı profesyonel çizerliğe 27 yaşında başladı ve çeşitli mizah dergilerinde çizerlik yaptı. Baruter, 2007 yılında ilk kişisel sergisi “Varlık Evhamı” ile x-ist’te sanatseverler ile buluştu. Sanatçı kurucuları arasında yer aldığı haftalık mizah dergisi Penguen’de 2002 yılından beri çizerlik ve editörlük görevini sürdürmektedir.[/box] ✪

Önceki

[Sergey Yesenin] Zinaida Reich’in dünyanın en güzel kadını olması ihtimali

Sonraki

[Selçuk Baran Öykü Ödülü] Galapera