Sergi: Out of Context ve Aynı Tişörtü Giyenler

Pi Artworks Galeri'de iki sergi: Out Of Context ve Aynı Tişörtü Giyenler
Mart '10

Pi Artworks Galeri 1 – OUT OF CONTEXT sergisi

4 farklı şehir 4 farklı sanatçı: Nancy ATAKAN, İlke İLTER, Juan BOTELLA LUCAS, Mehmet Ali UYSAL

İstanbul’dan Nancy Atakan bir Sahte Gerçeklik isimli enstalasyonu ile, İzmir’den İlke İlter yeni seri boya işleri ile, Mersin’ den Juan Botella Lucas sünger heykelleri ile ve Ankara’ dan Mehmet Ali Uysal ise tuval üzerine fotoğraf baskıları ile yer alacak. “OUT OF CONTEXT” isimli serginin teması genel anlamı yok sayarak anlam kaymasına yol açma, algıyı bozma üzerine kurulu.

1969 yılından beri Türkiye’de yaşayan Nancy Atakan’ı Pi Artworks geçtiğimiz sene açmış olduğu İnanıyorum/İnanmıyorum isimli kişisel sergisi ile ağırlamıştı. Sanatçı çalışmalarına katıldığı yerel ve uluslararası karma sergiler ve kurucusu olduğu bağımsız sanat mekanı İMÇ 5533 ile devam etmektedir.

1981 Ankara doğumlu olan İlke İlter’i 2007 yılında Pi Artworks’te açmış olduğu kişisel sergisi ile hatırlıyoruz. İzmir’de yaşayan sanatçı 2003 yılından bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

1976 Mersin doğumlu ve şu an Ankara’da yaşayan Heykeltraş Mehmet Ali Uysal 2003 yılından bu yana ODTÜ Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Duvara kondurduğu mandalı ile hatırladığımız sanatçı son dönemde Fransa ve Almanya’da katılmış olduğu sergilerle çalışmalarına devam etmektedir.

1970 Madrid doğumlu olan ve 1998 yılından beri Türkiye’de yaşayan Heykeltraş Juan Botella Lucas Mersin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Sanatçının Pi Artworks’te açmış olduğu kişisel sergiler ise geçtiğimiz sezon %99 Sünger %70 Su ve 2008 yılında Aklını Oynatmalar isimli sergilerdir.

Pi Artworks Galeri 2: AYNI TİŞÖRTÜ GİYENLER! sergisi

Volkan Aslan “Aynı Tişörtü Giyenler” isimli video yerleştirmesi, 25 Şubat – 20 Mart tarihleri arasında Pi Artworks Galeri 2’de. Volkan Aslan’ın “AYNI TİŞÖRTÜ GİYENLER” isimli videosu, kimlik duygusu üzerinden hareket eden, üzerinde Türk Bayrağı imgesi olan tisörtleri giyen insanlar ile yapılan söyleşiler ile temelleniyor.

2008’den bu yana, İtalya (“save as”, Triennial Bovisa Museum), Almanya (Frankfurt – Weimar) ve Fransa’ da (Strasbourg) sergiler açan Aslan bu sezon Depo’ da yer alan İade-i Ziyaret, Manzara Perspectives’ deki “Bir Sahneleme Meselesi” ve Istanbul 2010 “Geçici Rahatsızlık” sergilerinde yer aldı. Mart 2010 ayında Londra bir residency programına katılacak olan Aslan, 2010-11 sezonunda ise Almanya Münih şehrinde residency programlarına katılıyor.

Sanatçının, “nasıl bir his” sorusunun peşine takılmasıyla başlayan ve yapılan konuşmalarla ortaya çıkan video yerleştirmesi, 20 Mart’a kadar izleyiciyle buluşuyor: Sıradan, ılık bir yaz aksamı. Kalabalık bir cadde. Benden daha kısa boylu bir adama bana doğru yaklaşıyordu ve aynı tişörtü giymiştik. Acaba aynı mıydık?

Sanatçının, bir merakın ardından başlayan bu görüntüleri, ulusal bir sembolün farklı coğrafyalarda farklı insanlar üzerinde nasıl bir duygu yarattığı sorusunun peşine düşerken kimi zaman bizi kurgu ve gerçeğin arasında bırakan bir video yerleştirmesine dönüşüyor. Farklı şehirlerde çektiği görüntüleri bir araya getirerek aynılık üzerinden farklılıklara doğru uzanan bir serüven sonucunda ortaya çıkan bu video çalışması kurgu, gerçek, aynılık, farklılık, ulus, millet… gibi kavramlar etrafında dolaşmaktadır.

Pi Artworks
25 Şubat – 20 Mart 2010
Pazar hariç her gün 10:30 – 19:30
Bilgi için: 212 2937103
 ✪