Shamanov kardeşlerin avangart sanat gideri

Konstantin and Yuri Shamanov isimli Rus sanatçı kardeşlerin avangart sürprizi.
Mayıs '10

Konstantin and Yuri Shamanov, Rusya’dan uzay çağı sanatçıları, kardeşler.Yuri Gagarin’in uzaya çıktığı gün doğmuşlar. Kendilerine göre, doğumları, uzaya çıkmaktan daha önemli bir mucize. İkilinin Good News! isimli sergisi, ağırlıklı olarak Rus sanatçıların eserlerine yer veren Londra merkezli Orel Art isimli mekanda, geçen yılın sonlarına doğru görüldü.

1960’lı, 70’li yıllarda Sovyet döneminde büyümüşler. Batı nefretine odaklanmış bir sanat eğitimi aldıklarını söylüyorlar. “Batılı domuzları, çürümüş genital organlarını filan çizerdik, devrimci işi yapardık” diyorlar. 90’lı yıllarn başında ise Chameleon isimli, yetim çocuklar için performanslar ve sanat aktiviteleri düzenleyen bir grup kurmuşlar. Çalışmalarının Rus avangart ya da konstruktivist etkileri olduğunu söylüyorlar.

Çiçek uydusu -2003- Yuri

Kardeşlerden Konstantin, Roman Abromovic ile birlikte askerlik yaptıklarını, Abromovic’in askerde petrol içtiğini ve sigara tellendirince saçını tutuşturduğunu anlatıyor. Askerlik sonrasında yollarını ayıran kardeşlerden Yuri önce bir uzay istasyonund açalışırken sonrasında tiyatro tasarımcılığı yapmaya başlamış.  Konstantin ise bulabildiği her şeyi alıp satan bir tüccar olarak devam etmiş. 90’lı yıllarda birlikte sanat yapmaya karar vermelerine kadar yaşamları böyle ilerlemiş.

Tüm bunlar hem sergi için hazırlanan biyografilerde hem de basın bültenlerinde açıklanmıştı. Rusyadan çıkan bu ikiz avangart kardeşler ilgiyle karşılanırken, asıl meramın bu olmadığı anlaşıldı. Kendilerini Shamanov diye tanıtan kardeşler aslında Rus değil, gayet Britanyalı Chapman kardeşlerdi ve anlattıkları her şey, yarattıkları Rus biyografiler, ticari sanat ortamlarına bir darbe vurmak içindi. ✪