Sinopale 3. Uluslararası Sinop Bienali

Bu sene üçüncüsü düzenlenen Sinopale Uluslararası Sinop Bieanli 14 Ağustos’ta başladı. 4 Eylül’e kadar sürecek olan bienalin bu sene konu başlığı “Gizli Anılar Kayıp İzler”. 15 yabancı ve Türk sanatçının katıldığı Sinopale, pek çok etkinliğin yanı sıra, kültür ve sanat alanında yoğun bir eğitim programını da kapsıyor, yerel halkın sanat üretimine aktif olarak katılmasıyla da bienal ön plana çıkıyor. Ana sergi mekanı Sinop Tarihi Cezaevi olan etkinlik için seçilen sanatçılar kentin belleğine yönelik çalışmalara yönlendirildiler; performans, film ve değişik alanlarda çalışmalar hazırlandı.

Sinopale 3 programı içerisinde çocuklar için uluslararası sanat atölyeleri, kadın çalışmaları, uluslararası temsil yöntemlerine yönelik çalıştaylar, kültür aktörlerinin katılacağı uluslararası kent toplantıları da yer alıyor. Uluslararası sanat basınının da yoğun ilgisini çeken Sinopale Projesi, Türkiye dışında İrlanda, Almanya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, Sırbistan, Avusturya, Yunanistan, Belçika, İngiltere ve İtalya gibi birçok ülkeden sanatçı ve sanatseveri kültür sanat şehri adayı Sinop’ta buluşturuyor.

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]