Siyah Amerikan sanatı: Ulysses Davis

Bir berber dükkanı işleten Ulysses Davis, 50 yıl boyunca üzerinde çalıştığı ahşap oymalarını çocuklar için sergiledi ve bir berber olarak yaşadığı ömrünü, sanatçı olarak tamamladı.

Bir demircinin yanında uzun yıllar çıraklık yaparak öğrendiği alet kullanma sanatını berberlik yaparken devam ettiren Ulysses Davis, zengin hayal gücünü Afrikalı atalarından gelen etkiyle gerçeküstü yaratıklar, İncil’deki hikayelerde kullandığı gibi, ABD başkanlarının portreleri gibi gerçekçi çalışmalar da yaptı.

ulysses2.jpg

Tüm bu süreçte, kendisi her gün saç kesme işini devam ettirirken yanında olan karısının da yardımıyla, çalışmaları Ulysses Davis: American Folk Artist isimli kitapta toplandı. 1913—1990 yılları arasında yaşamış olan bu sanatçı, kuşkusuz sahalarda görmek istediğimiz türden bir berber.

ulysses3.jpg

ulysses4.jpg

ulysses5.jpg

  ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]