Siyah Amerikan sanatı: Ulysses Davis

Bir berber dükkanı işleten Ulysses Davis, 50 yıl boyunca üzerinde çalıştığı ahşap oymalarını çocuklar için sergiledi ve bir berber olarak yaşadığı ömrünü, sanatçı olarak tamamladı. Bir demircinin yanında uzun yıllar çıraklık yaparak öğrendiği alet kullanma sanatını berberlik yaparken devam ettiren Ulysses Davis, zengin hayal gücünü Afrikalı atalarından gelen etkiyle gerçeküstü yaratıklar, İncil’deki hikayelerde kullandığı gibi, ABD başkanlarının portreleri gibi gerçekçi çalışmalar da yaptı. Tüm bu süreçte, kendisi her gün saç kesme işini devam ettirirken yanında olan karısının da yardımıyla, çalışmaları Ulysses Davis: American Folk Artist isimli kitapta toplandı. 1913—1990 yılları arasında yaşamış olan bu sanatçı, kuşkusuz sahalarda görmek istediğimiz türden
Ocak '08

Bir berber dükkanı işleten Ulysses Davis, 50 yıl boyunca üzerinde çalıştığı ahşap oymalarını çocuklar için sergiledi ve bir berber olarak yaşadığı ömrünü, sanatçı olarak tamamladı.

Bir demircinin yanında uzun yıllar çıraklık yaparak öğrendiği alet kullanma sanatını berberlik yaparken devam ettiren Ulysses Davis, zengin hayal gücünü Afrikalı atalarından gelen etkiyle gerçeküstü yaratıklar, İncil’deki hikayelerde kullandığı gibi, ABD başkanlarının portreleri gibi gerçekçi çalışmalar da yaptı.

ulysses2.jpg

Tüm bu süreçte, kendisi her gün saç kesme işini devam ettirirken yanında olan karısının da yardımıyla, çalışmaları Ulysses Davis: American Folk Artist isimli kitapta toplandı. 1913—1990 yılları arasında yaşamış olan bu sanatçı, kuşkusuz sahalarda görmek istediğimiz türden bir berber.

ulysses3.jpg

ulysses4.jpg

ulysses5.jpg

  ✪