SODAmore YAZ 2010

Çağdaş Mücevher Sanatı Sergisi “mücevher” anlayışınızı, tersyüz ediyor. SODA, bu yaz çağdaş mücevher sanatının 10 önemli ismini bir araya getiriyor!
Ağustos '10

SODAmore YAZ 2010: Çağdaş Mücevher Sanatı Sergisi
16 Temmuz – 28 Ağustos 2010
Pazartesi – Cumartesi 10:00-18:30
Şakayık Sok. No: 37/1 34365 Nişantaşı
Tel: +90 212 231 89 88
soda@sodaistanbul.com
www.sodaistanbul.com

SODA, farklı disiplinlerde çalışan sanatçı ve tasarımcıların yapıtlarının yanı sıra, dünyada yükselen bir akım olan çağdaş mücevher sanatına özellikle yoğunlaşıyor.

Değerli taş ve metaller kullanılarak meydana getirilen klasik mücevherlerden farklı olarak çağdaş mücevher sanatının en güzel örneklerinden bir seçkinin yer aldığı bu karma sergide farklı malzemeler kullanılarak yapılan tasarımların daha özgür ve yaratıcı olması dikkat çekiyor.

Sergide yer alan sanatçılardan biri olan Polonya doğumlu Ela Bauer’un çalışmaları damarları, hücreleri, kökleri andıran birbirine dikilmiş çarpıcı renklerdeki amorf şekilli silikon mücevherlerden oluşuyor.

Bauer, şöyle anlatıyor yaklaşımını: “Çalışmalarım hiçbir “şey”in belirgin bir şekilde birbirinden ayrılmadığı kavramına yoğunlaşıyor. Birbiriyle bağı yokmuş gibi gözüken çeşitli süreçler, bir “durum”, bir gerçek yaratmak için aslında çök önem taşır. Yeni bir görüş olmasa da gerçekliğin bu yönü beni çok çezbediyor; kafamı kurcalıyor ve aynı zamanda rahatsız edip, rahatlatıyor…

Genelde malzeme olarak silikon, porselen ve mineraller kullanan sanatçı bu parçaları birbirine dikiyor ve bu dikiş süreci, Bauer için bir keşif yolculuğunu da temsil ediyor: “Parçaları birbirine dikerken, adım adım, yeni yollar oluşturarak, desen ve istikametler yaratarak, onlara karşılık vererek ve farklı gerçeklikler yaratarak, doğaçlama nakış yoluyla, gelişme sürecini nesneleştiriyorum. Aynı zamanda önemsiz bir çizginin nasıl kıymetlenip ortaya çıkan desende ne kadar anlam kazandığınının farkına varıyorum.”

Ela Bauer dışında dokuz sanatçının daha yer aldığı ve bu alanda böyle bir seçkiyi bir araya getirerek Türkiye’de bir ilk gerçekleştiren SODA’daki sergiyi 28 Ağustos’a kadar gezebilirsiniz.

Sanatçılar:

Nevin Arığ
www.nevinarig.com
1961 doğumlu Nevin Arığ, 1983’te İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Tasarım bölümünden mezun olmuştur. 1995-1998 yılları arasında Brüksel’de Institut des Arts et Métiera’da çağdaş mücevher eğitimi almıştır. Eğitim hayatına 2005’te Brüksel’de Institut des Arts et Métiera’da mücevher eğitimini alarak devam etmiştir. Uluslararası pek çok sergiye katılan sanatçı en son 2009 yılında “Shoonhaven Silver Award” ödülüne layık görülmüştür.

Jahyun Rita Baek
www.ritabaek.com
Jahyun Rita Baek, Londra’da yaşayan Koreli bir tasarımcıdır. Rhode Island School of Design ( A.B.D.)’dan mezun olduktan sonra yüksek lisansını Londra’da Royal College of Art’ta tamamlamıştır. New York, Londra, Hamburg ve Floransa gibi çeşitli şehirlerde sergilere katılmış ve 2008 yılında “Craftmanship and Design Award” Altın ödülünü kazanmıştır.

Ela Bauer
www.elabauer.com
Çağdaş mücevher tasarımcısı Ela Bauer, İsrail’de önce edebiyat sonra mücevher tasarımı eğitimi aldıktan sonra 1995 yılında Amsterdam’daki Rietveld Akademisi’nde mücevher eğitimine devam etti. Daha sonra European Ceramic Centre’da Daniel Kruger ve Den Bosch’dan yüksek lisans dersleri aldı. 1993 yılından bu yana Japonya, Hollanda, A.B.D, Almanya, İtalya, Portekiz gibi pek çok ülkede sayısız sergilerde yer aldı. SOFA New York gibi önemli fuarlara katılımının yanında Museum of Art & Design MAD (New York), Pinakothek der Moderne, Danner Koleksiyonu (München), Grassi Müzesi (Leipzig), Textile Müzesi (Tilburg) ve Hiko Mizuno Koleksiyonu’nda (Tokyo) çalışmaları bulunmaktadır.

Ela Cindoruk
www.elacindoruknazanpak.com
1963’te Ankara’da doğdu. 1984’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. 1988’de New York Parsons School of Design’da metal biçimlendirme ve takı tasarımı eğitimini tamamladı. 1999-2005 arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2000 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tasarım kültürü ve yönetimi konularında ders vermektedir. Cindoruk 1988-1989 yıllarında İstanbul’da Urart için mücevher tasarımcısı olarak çalıştı. 1989’da kendi atölyesinde takı tasarlamaya ve üretmeye başladı. 1993’te Nazan Pak ile birlikte İstanbul’da ‘elacindoruknazanpak’ takı atölyesi ve galerisini kurdu. 1999’da Nazan Pak ve Yılmaz Aysan ile birlikte İstanbul Borusan Sanat Galerisi’nde ‘Ruh ve Beden İçin Çoğaltmalar’ başlıklı takı sergisinin küratörlüğünü üstlendi. Eserleri, Milano – Wallpaper Global Edit 2006, Saint Étienne – Biennale Internationale Design 2006 ve Viyana V&V Galerie’deki “Orna-Mental, Schmuckkunst aus Istanbul” 2007 gibi birçok karma ve kişisel sergide yer aldı.

Sina Emrich
schmucknomadin.wordpress.com
Sina Emrich, 1977 yılında Frankfurt/Main, Almanya’da doğmuştur. 2001’de School for Goldsmiths and Watchmakers, Pforzheim okulundan mezun olmuştur. Eğitimine Almanya ve İngiltere’de devam etmiştir. 2008 yılından bu yana “Schmucknomadin weltlernen / Jewellery Nomad worldlearning” adlı proje üzerinde çalışmaktadır. Uluslararası pek çok sergiye katılmış ve 2009’da “6. Chenongşu, International Craft” yarışmasında onur ödülü ve “Ambertrip Art Jewellery Contest”te birincilik kazanmıştır.

Doerthe Fuchs
www.doerthe-fuchs.de
Doerthe Fuchs, 1962 yılında Tübingen, Almanya’da doğmuştur. 1986’da Resim Akademisi’nde okumuş ve kuyumculuk üzerine uzmanlaşmıştır. Münih’de 1993 yılında kadar sanat eğitimine devam etmiştir. Daha sonra 2002 ve 2004 yılları arasında iki yıl Sanat Terapisi eğitimi almıştır. 1989 yılından bu yana Münih’de kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Çalışmaları Museum of Ceramic Art Het Princessehof (Leeuwarden) ve Museum of Modern Art (Amhem) koleksiyonlarında yer almaktadır.

Peter Hoogeboom
www.peterhoogeboom.nl
Hollandalı tasarımcı Peter Hoogeboom, 1992 yılında Gerrit Rietveld Academisi’nden mezun olmuştur. 1989 yılından itibaren çeşitli Avrupa ve Asya ülkelerinde, Avustralya, Yeni Zelanda, A.B.D. ve Kanada’da pek çok sergide yer almıştır. Aynı zamanda bir çok kitap ve dergide yayınları çıkmıştır. Hoogeboom’un tasarımları Hollanda’daki Museum of Ceramic Art Het Princesshof ve Museum of Modern Art müzelerinde yer almaktadır.

Ted Noten
www.tednoten.com
Uzmanlığının sınırlarını sürekli zorlayan, bir araya gelmesi güç malzelemeri ustalıkla birleştiren Ted Noten, kariyerinin başında inşaat işçiliği ve bir psikiyatri kliniğinde hemşirelik gibi farklı işlerde çalışmış. 1990’da Amsterdam Rietveld Akademisi’nden mezun olduktan sonra çağdaş mücevher alanındaki ilk eserlerini üretmeye başlayan Noten, 2001’den itibaren birçok solo ve karma sergiye katıldı; özel koleksiyonlarda yer aldı. Tokyo’da Museum of Contemporary Art, Londra’da Collect Art Fair’de grup sergileri dışında Amsterdam’da Stedelijk Museum’da ve 2006’da dünyanın en önemli tasarım fuarlarından biri olan SOFA New York’ta kişisel sergileri açıldı. Tasarımları, ayrıca, Victoria and Albert Museum (Londra), Droog Design (Amsterdam), Museum Boijmans Van Beuningen (Roterdam) ve Musée des Arts Decorative (Montreal) gibi pek çok önemli kurumun koleksiyonlarında yer alıyor. Ted Noten aynı zamanda Harrie-Tillie ve Françoise van den Bosch gibi pek çok ödülün sahibidir.

Anat Sapir
www.anatsapir.com
1961 doğumlu Anat Sapir, 1988 yılında Kudüs’teki Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi’nden mezun olmuştur. Daha sonar kuyumculuk üzerine aynı akademinin Mücevher ve Moda Tasarım bölümünde eğitimine devam eden Sapir, iki yıl boyunca Shalamit Miller ile çömlekçilik çalışmaları yapmıştır. 2005’te cam boncuk üzerine Wertzberger Sanat Okulu’nda uzmanlaşmıştır.

Barbara Stutman
www.barbarastutman.com
Monreal’da doğan Barbara Stutman, Monreal Güzel Sanatlar Müzesi, Saidye Bronfman Merkezi ve Concordia Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar ve Sanat Tarihi okudu. Stutman’ın işleri Kanada, A.B.D, Avrupa ve Asya’da pek çok galeri ve müzede sergilenmiş, çeşitli gazete, katalog ve kitaplarda hakkında yazılar yayımlanmıştır. Musée national des beaux-arts du Québec (Kanada), Montreal Museum of Fine Arts (Kanada), Koch Ring Collection (İsviçre) ve Museum of Arts and Design in New York City (A.B.D.) koleksiyonlarında çalışmaları yer almaktadır. ✪

Önceki

Sedat Türkantoz: Sokaktaki hiç adam ve sözü çoğaltmak

Sonraki

Tarihte bu hafta: 9-15 Ağustos