Süt denizindeki dahi

Roxy Music ile 1970’lerin ilk yıllarında müzikal kariyerine başkayan Brian Eno, solo çalışmalarının yanı sıra, sayısız albümde prodüktörlük, Robert Fripp (King Crimson), David Byrne (Talking Heads) ya da John paul Jones (Led Zeppelin) gibi önemli müzisyenlerle ortak çalışmalar yaptığı eşsiz bir diskografiye sahip. Ambient albüm serilerinde havaalanları için bestelediği şarkılar,Cluster ya da Harmonia gibi kült elektronik müzik gruplarına eşlik ettiği albümler, Irvine Welsh uyarlaması Ecstasy başta olmak üzere yaptığı film müzikleri, çeşitli bilgisayar oyunlarına bestelediği şarkılarına rağmen, kendisini müzisyenden çok, müzik stüdyosundaki aletlerden biri olarak tanımlar. Çağımıza da çabuk uyum sağlayan besteci, kullanıcıların üzik yapmasına olanak tanıyan Iphone uygulamalarının yapılışında da yer almış. “Adam dahi beyler.”

40 yıllık kişisel müzik tarihinin son beş yılında solo çalışma yapmamış Brian Eno, yanına aldığı klavyeci Jon Hopkins ve gitarist Leo Abrahams ile Small Craft on a Milk Sea isimli albümüyle geri dönüyor. Brian Eno, elektronik müziğin en özgün çalışmalarını sunan ingiliz plak şirketi Warp bünyesinde Kasım ayı sonunda çıkacak albümde emprovize çalıştıklarını ama bir yandan kendilerini gelişigüzel kaptırmadan, belirli bir mantıksal anlayışla hareket ettiklerini söylüyor.

Brian Eno’nun albümde sorumlu olduğu enstrüman ise “bilgisayar” olarak gözüküyor. Eno, tıpkı yaşamımızda olduğu gibi, artık makinelerin, işlemcilerin ve bilgisayarların üretimi altında farklı yaşamlar sürdüğümüzü, artık makinelerin hayatlarını yaşadığımızı söylüyor. “Kes yapıştır” ya da “geri al” gibi bilgisayar komutlarının dünyasında, Eno’nun deyimiyle, “odaklanmanıza yardım edecek”, “düşünmenize imkan sağlayacak” bir müziğin peşinde, gerçek bir modern müzik efsanesinin yeni albümüne kulak verilmeli.

Not: Bu yazı, 3 Kasım tarihli Taraf gazetesinde kısaltılarak ve farklı bir başlıkla yayımlanmıştır. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]