Syd Barret’ın sanat tarihi notları

Pink Floyd’un kurucusu, asit ve saykodelik müziğin ilham perisi Syd Barret 60 yaşında göçüp gittiğinde, Pink Floyd basın sözcüsü(!) grubun “üzüntülü” olduğunu bildirdi. “Başka bir yol deneyelim” diyen Syd iki albüm sonrasında boşluğa gözlerini dikip öyle kalınca gruptan ayrılmak/atılmak zorunda kalmıştı. Adına yapılan albümler dünyada milyonlarca satarken o huzur içinde evinde oturup resim yapmayı ve mahallesindeki manavdan meyva seçmeyi tercih etmiş, mutlu olduğunu düşünmek istediğim bir hayat sürmüştü.

Hep müzisyen olarak hatırlanan Syd Barret, resim yapmayı tercih ettiği tüm bu uzun yıllar sırasında, bir not defterine, yaklaşık 12 sayfada, sanat tarihini özetlemiş. Vefatından sonra internet üzerinden de satışa çıkan eşyaları arasında bulunuyordu. Syd Barrett’ın sanat tarihi özetine buradan ulaşabilirsiniz.

[simpleviewer=24,500,600] ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]