Tetsuya Ishida

...
Aralık '11


 

Tetsuya Ishida


Tetsuya Ishida, 1973 yılında doğdu. 2 yaşında resim çizmeye başladı. 11 yaşında okul yarışmasında çizimleriyle birincilik kazanınca yerel bir gazete kendi ismini gördü. 18 yaşında sanat okuluna başladı. Bir yandan da futbol oynuyordu. 22 yaşında Musashino Sanat Akademisi’nde Görsel İletişim’den mezun oldu. 31 yaşına kadar çeşitli solo sergileriyle Japonya Çağdaş Sanat çalışmalarında öne çıktı. 2005 yılında hayatını kaybetti. Tokyo’da bir trenin altında kaldı. Bazı görgü tanıkları intihar ettiğini öne sürdü ancak aslında Ishida’nın karşıya geçmek için vakti olduğunu sandığı, trenin hızını yanlış hesapladığı ortaya çıktı. Ailesi sanatçı olmasını istememişti. Japonya Parlamento üyesi babasından hiç destek almadan okudu ve çalıştı. Pek röportaj vermezdi.

Resimlerinden hemen anlaşılacağı gibi, çalışmalarındaki insanlar Japonya’da günlük hayattan alıntılardır. Ancak bu insanlar genelde mutsuz bir yüz ifadesine, olumsuz bir beden diline işaret eder. Bedenleri ya bir makineye ya da gün içinde insanın karşısında çıkan herhangi bir nesneye “bağlıdır.” Gerçeküstü hallerdeki durumların resimlerinde, tüketim toplumunun genel mutsuzluğun doğrudan sebebi olarak görüldüğü aşikardır.

Ondan yıllar önce yaşamış olan Franz Kafka ile ruhani aynılığından da bahsetmek mümkündür. Ishida’nın, böcekleriyle iç içe geçmiş insanlarının, Gregor Samsa ile ilgili olduğunu söylemek fazla iddialı olmaz.


  ✪