[Tim O’Brien] Taşıdığımız şeyler, hatırladığımız hikayeler

Akın Çetin, Vietnam'da görev yapan bir grup askerin taşıdıkları ve aslında hayatları boyunca taşımak zorunda oldukları şeyler üzerine hayli etkileyici bir kitap olan Taşıdıkları Şeyler hakkında yazdı. Vicdani yükümlülükler ve hikaye anlatmak üzerine...

[one_half]

[/one_half]
[one_half last]Vietnam’da görev yapan bir grup askerin taşıdıkları ve aslında hayatları boyunca taşımak zorunda oldukları şeyler üzerine hayli etkileyici bir kitap. Uğur getirsin diye sevgilinin boyna dolanan külotlu çorabı, Sevgiler diye bitirilen ama hayal edildiği anlamda olmayan mektuplar, konserve açacakları, askeri ödeme belgeleri, baba tarafından hediye edilmiş olan resimli bir İncil, günlük, çizgi roman taşınan şeylerden bazıları. Bir de bunun savaş sonrası vicdani yükümlülüğü var. Birisinin hayatını elinden almakla ötekinin hayatını kurtaramamak eşit derecede yıkıcı olabiliyor. Sonra yazara düşen görev bunları tekrar yaşatmak için bir hikaye yazmak oluyor. Çünkü yazara göre öykülerin yaptığı daha önce bakmadığı şeylere bakıp geçmişi tekrar yaşatabilmesi. Ted Levander’i, Curt Lemon’u, Kiowa’yı ve Linda’yı.

Aynı zamanda hikaye anlatmak üzerine bir kitap olan Taşıdıkları Şeyler’de Tim O’Brien hikaye kurgusu ile gerçeklik kurgusundan söz ederek anlatıyı iyice bıçak sırtı hale getiriyor. Okuduğunuz her bölümün ister istemez gerçekliğini sorgulamak zorunda kalıyorsunuz. Bunlar gerçekten oldu mu, yoksa nasıl bir şeyden yola çıkarak kurgulandı? Yazar burada gerçekten üçüncü kişi mi, yoksa hikayenin içine yedirdiği karakterlerden birisi mi? (Onun Jimmy Cross olup olamayacağını düşündüm zaman zaman). O bölüm Norman Bowker’a mı ait, yoksa yazara mı?

Kurgusu ve atmosferiyle bilindik savaş hikayelerinden ayrılan; korkuya, cesarete, dostluğa, savaşın her zamanki anlamsızlığına ve insanı yıllar sonra bile uykusundan uyandıran şeylere dair şahane bir kitap. Avi Pardo çevirisiyle okumak da ayrı bir güzellik. Olur olmadık her şeye el atan Hollywood tarafından filmleştirilmemesi ise şaşırtıcı. Yalnızca “Song Tra Bong’un Yavuklusu” bölümü 1998 yılında Thomas Michael Donnelly tarafından uyarlanıp “A Soldier’s Sweetheart” adıyla filme alınmış.

“Kırk üç yaşındayım ve savaş yarım ömür önce yaşandı, fakat anımsarken şimdiye dönüşüyor. Ve bazen anımsamak insanı bir hikayeye götürür, bu da onu ebedi kılar. Bu yüzden var hikayeler. Geçmişi geleceğe bağlamak için. Bir yerlerden başka bir yerlere nasıl geldiğini hatırlayamadığın, gecenin geç saatleri için. Sonsuza dektir hikayeler; bellek silininceye, geriye hikayeden başka hatırlayacak bir şey kalmayıncaya dek.”[/one_half]

Taşıdıkları Şeyler
Tim O’Brien
Kitabın orijinal adı: The Things They Carried
Editör: Sanem Sirer
çeviren: Avi Pardo
ISBN: 9786055903190
Sayfa sayısı: 224

[sws_divider_line] ✪

Önceki

[Magma] Mekanïk Destruktïw Kommandöh

Sonraki

Ali Ersen Erol açlık grevleri için yazdı: Muktedirlerin yok sayarak uyguladığı şiddet