[Timurtaş Onan] Terk Edilmiş

Çalışmalarına 1980 yılında başlayan, yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katılmış, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yamış olan fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan; İstanbul’un kullanılmayan ve düşük kapasitede kullanılan iki tersanesini “Terk edilmiş / Abandoned” sergisinde çarpıcı bir dille anlatıyor. Sergi 20.05.-28.06.2014 tarihleri arasında Merhart Galeri’de sanat severlerle buluşuyor. Fotoğrafçı Timurtaş Onan, bu yerlerde taptaze bir ilham bulmuş kendine. Terk Edilmiş, daha önceki çalışmalarının hem devamı hem de onlara bir veda niteliğinde… İstanbul’da mekanlar ve insanlar üzerine önceki çalışmalarıyla tanınan sanatçı “Terk Edilmiş”te, o eşsiz atmosferi çok az bilinen bir yeri keşfe çıkmış. Eskiden beri form ve ışığa önem veren bir
Mayıs '14

Çalışmalarına 1980 yılında başlayan, yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katılmış, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yamış olan fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan; İstanbul’un kullanılmayan ve düşük kapasitede kullanılan iki tersanesini “Terk edilmiş / Abandoned” sergisinde çarpıcı bir dille anlatıyor. Sergi 20.05.-28.06.2014 tarihleri arasında Merhart Galeri’de sanat severlerle buluşuyor.

Fotoğrafçı Timurtaş Onan, bu yerlerde taptaze bir ilham bulmuş kendine. Terk Edilmiş, daha önceki çalışmalarının hem devamı hem de onlara bir veda niteliğinde… İstanbul’da mekanlar ve insanlar üzerine önceki çalışmalarıyla tanınan sanatçı “Terk Edilmiş”te, o eşsiz atmosferi çok az bilinen bir yeri keşfe çıkmış. Eskiden beri form ve ışığa önem veren bir fotoğrafçı olarak “Terk Edilmiş”te Onan, bu hassasiyetini ön plana çıkarmış. Daima kendine özgü yerlerin ruhunu yakalama yeteneği olan fotoğrafçı bu kez“Terk Edilmiş” ile eski tersanelerin atmosferini keşfe çıkmış.

Derlemedeki anlatımlar çağrışımlarıyla bizi bu yer hakkında meraklandırırken, görüntüler form, çizgiler ve ışık haline bürünmüş bir meditasyondan daha fazlasını sunuyor. Fotoğraflar bizi gölgenin biçimle, ışığın yüzey ve açılarla olan etkileşimi üzerinde düşündürüyor. Tüm bunlar, görüntülere gerçekliği bilinen yerlere ve eşyalara dayanmayan türde kompozisyonlar ve soyutluk kazandırıyor. Bu fotoğraflar, sanatçının sevdiği heykel ve soyut resim gibi diğer sanat formlarının yakın akrabaları.

Sanatçı, bu yerlerde bakış açısını ve anlatım ustalığını sergiliyor. Bu ıssızlık da bir güzellik var, bu duyulmamış ıssız yerler formlar ve dokular insanı çeldiren bir şeyler barındırıyor. Fotoğraflar, izleyiciyi düşünmeye ve büyülenmeye, huşu ve merak içine çekerek hayal gücü ve fantazilerini uyarmaya ve böylece içsel dünyalarına ayna tutmaya davet ediyor.

Dönüp arkamıza baktığımızda, dünya farklı görünecektir.

Timurtaş Onan
Terk Edilmiş / Abandoned

Küratör / Curator: Beste Gürsu
20.05.-28.06.2014

Açılış / Opening: 20.05.2014
Salı / Tuesday: 18.00

[sws_divider_basic]

Merhart Galeri

Salı-Cumartesi / Tuesday-Saturday
11.00 − 19.00

Boğazkesen Cad. No.59 34433 Tophane, Beyoğlu – İstanbul
T. 0212 244 84 24

Merhart Galeri
Boğazkesen Cd. No.59 34433 Tophane / İstanbul
T. 0212 244 84 24 F. 0212 244 84 25
www.merhart.com

[Timurtaş Onan] Terk Edilmiş 3

[Timurtaş Onan] Terk Edilmiş 2

[Timurtaş Onan] Terk Edilmiş 1 ✪

Önceki

[László Krasznahorkai] Geldiklerinin haberi

Sonraki

Mülksüzlerin Son Yönetmeni (Sylvain Chomet’in Üç Animasyonu Üzerine)