loader image

Fransa

Merve Şendil ‘BirdDay’

İzleyiciyi kendi fantastik algısına ortak etmek isteyen Merve Şendil'in BirdDay adlı sergisini Pi Artworks Galata'da izleyebilirsiniz.

Diablo Reis

Siemen Danziger ya da Zymen Danseker ya da Simon de Danser, 17. yüzyılın tanınmış korsanlarındandı. Uçan değil de rüzgara kaçak yelken açan Hollandalı.

Eyüplü Pierre Loti aslında Ramses miydi?

Pierre Loti’nin Türk hayranlığı, derin oryantalizmi hep söylenir. Etkisi İstanbul’da, sokaklarda, caddelerde, mekanlarda hala devam etmektedir. Futuristika! yazarı Emrah Sayar ise, efemeralardan yola çıkarak, Pierre Loti’nin tarihine tersten bakıyor. Loti’nin evindeki cami biçiminde odalardan, Osmanlı evi haline getirilmiş bölümlere, Çin tahtlarından, kendisini Ramses’le karşılaştıran, kimi zaman bir asker kadar sert, kimi zaman bir kadın kadar naif bir Pierre Loti portresi aktarıyor. Önce yazıyı okuyalım, sonra efemeralarla Pierre Loti’nin dünyasına girelim.

SLip/Sylvain Cotte: Geçmişten günümüze alem ve adem

SLip ya da Sylvain Cotte, en çok vintage fotoğraflar üzerinde yaptığı değişiklikler ve kolajlarıyla, imajları olduklarından daha anlamlı, daha eğlenceli hale getirdiği koleksiyonlarının ilginçliği ile fark edilen bir illüstratör. Sanatçının çoğu görseline, hayali bir dünyadan öyküler anlatan kısa metinler de eşlik ediyor.

18 Mart Marcel Marceau Günü

Pandomim sanatının ustası Marcel Marceau 2007 Eylül'ünde, sonbaharı karşılamaya bir gün kala ayrıldı aramızdan. Geçen ocak ayında kaybettiğimiz oyuncu Erdinç Dinçer'in de bir dönem öğrenciliğini yaptığı Marceau, hayata bir sıfır yenik başlayanlardandı.

Aşık terzi: 1905’ten İstanbul’a kalan…

Emrah Sayar ile birlikte hazırlanan efemera yazılarında hem Türkiye'de hem de yakın ülkelerdeki basılı tarihe göz atıyoruz. Aşık Terzi'de, kartpostallarla anlatılan bir aşkı, 1905'ten naklediyoruz.

Stephane Massa-Bidal: Kazara tasarım

Stephane Massa-Bidal, son zamanlarda en çok Twitter, MySpace, Tumblr, Facebook gibi web servisleri ile ilgili retro poster çalışmalarıyla tanınıyor. Bu çalışmalarına henüz başlamadığı zamanlarda -ki bu fikirleri için kendisine oldukça destek olduğumuzu da düşünmekten mutlu oluyoruz- yaptığımız sohbet sırasında sanatçı Futuristika! okuyucuları için de bir poster tasarladı.

Dali’nin amansız arkadaşı

Bateau Anthotropic (Amanda Lear) - Salvador Dali - 1971

Futuristika! olarak, daha önce Salvador Dali'nin Alice Cooper'la yakın dostluğuna değinmiştik. Şimdi, yine Dali'nin garip bir arkadaşı Amanda Lear'in garip, bizarre kariyerine göz gezdiriyoruz.