loader image

iktidar

Günler geçiyor… Gel de yaşa…

Türkiye siyasi tarihinde ilk kez milletvekillerinin de katıldığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dair görüşlerimizi aktarma ihtiyacı hissettik. Açlık grevlerinde 62. güne girilmişken, hiçbir şey olmuyor gibi yaşamaya devam mı edeceğiz?

Tezkerede Egemen İdeolojinin Söylemi

Gerekirse kendisinin de savaşacağını belirtip, hızla ülkeyi savaş psikolojisine sokan bir iktidar, karşısında savaş karşıtı söylemde bu kadar cılız kalan bir toplum olmasının keyfini çatıyor olmalı. Basının iyice sindirildiğini gözlediğimiz mevcut dönemde, Ali Ersen Erol’un yazısıyla, tezkerede kullanılan dilin egemen söylemi nasıl yansıttığına bakıyoruz. Yaşananlar kolay değil, okuyacağınız metnin de kolay olması beklenmesin.

Bilinmeyen Bir Cisim Yaklaşıyor

Küratörlüğünü Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi üyelerinden Şevket Arık ve Mustafa Duymaz’ın birlikte yaptığı etkinlikte 11 sanatçı yer almaktadır.

Bir ritüel; kırmızı halı uğultusu

Isaac Newton, 20’li yaşlarının hemen başında, neredeyse gözlerinden olacağı bir deney üzerinde çalışmaktadır. Güneşi çıplak gözle izleyerek renklerin peşinde koşmaya başlayan bu genç, karanlık odasından bir süreliğine çıkmayarak devam etmiştir yolculuğuna.

Türkiye’de bir anarşizm hayaleti dolaşıyor!

1965 yılından itibaren başlayan bir serüven. Kavgalar, zindanlar, mücadele, sürgün. Efsanevi 68 kuşağının inatçı devrimcisi, 20 yıla yakın süredir yurt dışında yaşamak zorunda olan Gün Zileli ile İsviçre hükümetinin aldığı sınır dışı kararını, aydınlık-TİKP dönemini ve anarşizme varan mücadele yıllarını konuştuk.

Açlık, et ve istismar

Traven'in anlattığı, en büyük isteği hindi yemek olan bir çiftçinin hikayesinden başlayıp kadın bedeninin yaşadığımız yıllarda anlamının değişmesini, medyanın ve "yeni" toplumun doğuramamak, yetiştirememek, aç kalmak, üretememek, hatta cinselliğini bile yaşayamamak için kıyasıya bir direniş hattına geçişin tarihine Özkan Şahin eleştirisi.