loader image

intihar

Joachim Trier ve Eskil Vogt: Temel mesele bellek

Recep Şener ve Akın Çetin, Joachim Trier ve Eskil Vogt sineması üzerine sohbet ettiler. Konular, kişiler, çağrışımlar yoldan çıkardı; Édouard Levé, Jacques Rigaut, Kült Neşriyat derken mevzu giderek kişiselleşti. Trier filmlerini izlememiş olanlar, bahsedilen detaylar nedeniyle, uzak durabilir.

Ne yayımlat ne de yak

Recep Şener, metafizik şiirin öncülerinden John Donne'un, intiharın günah sayılamayacağını savunduğu kitabı Biathanathos'dan yola çıkıp, intiharın tabu sayılmasına karşı çıkan David Hume'a da değindi; zamanında hasıraltı edilen, saldırıya uğrayan kitaplar ve intihar olgusu üzerine yazdı.

Devrim, aşk ve idam

‘Ben, Jean-Jacgues Rousseau’nun öğrencisi… Bu adamlara seyirci kalma, özgürlüğün, erdemin baskı altına alındığını ve cinayetin egemen olduğunu izleme korkaklığını mı gösterecektim? Hayır!’

Dr. Gonzo “Rahat ol, acıtmayacak…”

Almanya'da Kızıl Ordu fraksiyonu, İtalya'da Kızıl Tugaylar, ülkemizde Dev-Genç ve Amerika'da Çiçek Çocukları. Her yerde farklı şekillerde de olsa aynı duygular ve bıkkınlıkla otoriteye, iktidara, aileye yani onları boyunduruk altına alanlara karşı mücadele ediyorlardı.

Francesca Woodman: Bir melek olmak üzerine

Amerikalı fotoğrafçı Francesca Woodman (1958-1981), çoğunlukla boş odalarda, ıssız mekanlarda çektiği fotoğraflarda başta kendisi olma üzere, dişi bedenini model olarak kullanıyor. Siyah beyaz çalışmalarında modeller, mekanlarla bütünleşiyor, bu dünyadan gittikçe siliniyordu. Woodman'ın kendisi gibi...