loader image

Osmanlı

Deli Gücük: Alacakaranlık Zamanlar

Deli Gücük, zalimler, uğursuzlar, tekinsizler ve tarihi şahsiyetlerin yanında yürüyor; kimi zaman onlarla ekmeğini paylaşıyor, kimi zaman mermisini. Kimi zaman da adaletini...

Eyüplü Pierre Loti aslında Ramses miydi?

Pierre Loti’nin Türk hayranlığı, derin oryantalizmi hep söylenir. Etkisi İstanbul’da, sokaklarda, caddelerde, mekanlarda hala devam etmektedir. Futuristika! yazarı Emrah Sayar ise, efemeralardan yola çıkarak, Pierre Loti’nin tarihine tersten bakıyor. Loti’nin evindeki cami biçiminde odalardan, Osmanlı evi haline getirilmiş bölümlere, Çin tahtlarından, kendisini Ramses’le karşılaştıran, kimi zaman bir asker kadar sert, kimi zaman bir kadın kadar naif bir Pierre Loti portresi aktarıyor. Önce yazıyı okuyalım, sonra efemeralarla Pierre Loti’nin dünyasına girelim.

Cumhuriyet dönemi ilk madeni paraları

Para basmak, ister meteliğe kurşun atan ister paraya para demeyen olsun, devletlerin bağımsızlık simgesi olarak kabul ediliyor. Emrah Sayar, ilk kez Türkiye Cumhuriyeti tarafından, 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet'in ilk yıllarında basılarak tedavüle çıkarılan, Cumhuriyet'in Arap alfabeli ilk madeni paralarını inceliyor.

1930’lar Türkiye’sinin değişen yüzü: Basın Kurumu Balo Gazeteleri

Balo aktiviteleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile birlikte değişen, kadın ve erkek bireylerin birlikte katılım sağladığı eğlence hayatının başında gelmekteydi. İstanbul’da düzenlenen bu balo eğlenceleri, kadın erkek birçok insanı bir araya getirerek vals yapan bir topluma geçilmesine imkan sağlamaktaydı.