loader image

popüler kültür

Türk medyasının tecavüze empatisi

Türk sineması yıllarca tecavüze uğrayan kadınların iyilik meleği bir erkek tarafından kurtarılıp muhteşem bir hayata kavuşmasını konu eden filmlerle dolup taştı. Vildan Daşdöğen, özellikle medyada, tecavüze ve tecavüzcüye yönelik söylemdeki gevşekliğe dikkat çekiyor.

[Osman Kerkütlü] “Yapay dünyalarından bizi izleyen kadınlar…”

Osman Kerkütlü'nün eserleri daha önce Galeri Nev'in yirmi beşinci kuruluş yıldönümü vesilesi ile NEVNESİL’de izlenmişti. İlk eserlerinde ‘How I Met Your Mother’, ‘Lost’ gibi popüler dizilerden anları, sahneleri temsil eden ve dizi kahramanlarının gerçekliğini sorgulayan sanatçının yeni eserlerinin yer aldığı sergi 18 Şubat'a kadar görülebilir.

Beatles: Almanya, acı vatan

Futuristika'ya Beatles üyelerinin Hamburg günlerini anlatan Erhan Şimşek, Almanya'dan bildiriyor. Gece kulüplerinde hala peluş Beatles ikonlarının durduğu kentin, Liverpool çıkışlı gruba yaklaşımı ne oldu? Grup şehirde neler yaptı? St Pauli'ye selamlarla, Hamburg'da Beatles...

EXTRAMÜCADELE 2010

Extramücadele’nin "Extramücadele 2010 / Bunu ben yapmadım, siz yaptınız"başlıklı sergisi 21 Eylül - 13 Kasım 2010 tarihleri arasında NON’da.

Salon’da Mayıs ayında cennetlik konserler

Mayıs ayı konserlerine, New York ve Kamboçya kırması saykodelik rock-pop grubu Dengue Fever ve bizi bize bizden iyi anlatan ilginç müzikleriyle Secret Chiefs 3 ile başlangıç yapan Salon, İstanbul'un kültür ve sanat yaşamına yeni bir alan açıyor.

The Two Gentlemen of Lebowski

Adam Bertocci'nin Shakespeare ve Coen Kardeşler'den ilhamla The Big Lebowski filminden uyarladığı The Two Gentlemen of Lebowski adlı oyunu

Mickey Jackson Mouse

Atelier Alessio Blanco, çeşitli sanatçıların, mimarların, tasarımcıların gönüllü katılımıyla oluşan bir atölye. Atölyeden çıkan en son işlerden biri ise Walt Disney için hazırlanan Mickey Jackson Mouse projesi.

Six Feet Under

Futuristika! ailesine yeni katılan sevgili Müge Dudu ve Six Feet Under TV dizisi üzerine düşünceleri

Modern videoların atası: Scopitone

Üzerine 16 mm film makinesi oturtulmuş görüntülü bir müzik kutusu olan skopiton /scopitone için, modern video kliplerin ve video oynatıcıların atası denebilir.

Bu kısa ama etkili müzikal/görsel ihtilale göz atıyoruz.

Gollum’un peşinde

Bir fan filminden ötesi, 2011’deki The Hobbit’i bekleyemeyenler, yine bekleyemeyenler için bir film yapmışlar. Fan filmi deyip de geçmeyin. İki sene süren çekimler, upuzun bir gönüllü listesiyle, sadece rica minnet yaparak kotarılmış. Yönetmen Chris Bouchard'ın anlattıklarına dikiz yapıp filmi izliyoruz.

Bırakın kanımıza girsinler

İsveçli yazar, sihirbaz ve stand up sanatçısı John Ajvide Lindqvist'in aynı isimli romanından uyarlanan Låt den rätte komma in - Let The Right One In ile gönül tellerimizi titreten hikayeye yakından bakıyoruz. Bir yandan John Ajvide Lindqvist de kitabını anlatıyor, Morrisey etikisinden ve büyüdüğü yerlerdeki gerçek olaylardan yola çıkıyor.

Militarist kitlelerin görkemli özgürlüğü

Amerikalı fotoğrafçı Arthur Mole (1889-1983) piksel yönetimi yapan bilgisayar programlarının belki de henüz fikri bile ortada yokken, 11 x 14 inçlik bir makineyle binlerceaskerin oluşturduğu dini, militarist ve milliyetçi Amerikan motiflerinin kuşbakışı fotoğrafını çekmiş.

Amerika'nın yaklaşık yüzyıl sonra dünya çapında başlatacağı "Özgürlüğü getirme" operasyonlarının başlangıcı, Nazi Almanyasının düzenli ordularının simgelerinin ilk halleri, bir yandan muhteşem denebilecek sanat eseri fotoğraflar, Amerika'da devletin ve ordunun; askerleriyle birlikte faşizme teğet geçtiğini ya da geçemediğini bir paradoks ortaya çıkarıyor.