loader image

SSCB

Moskova göz yaşlarına inanmaz [Moskva slezam ne verit]

1979 yapımı ve yönetmenliğini Vladimir Menshov’un yaptığı film (93 yapımı Trotsky’nin de yönetmenidir), Menshov’un genel filmleri gibi sıradan insanların, hatta işçi sınıfı kesmininin hikayesi üzerinden, birkaç kadının hayata dair hayalleri ve gelecekte bu hayallerinin nasıl şekillendiğini anlatıyor.

Sovyet bilim kurgu mimarisi

Frederic Chaubin, beş yıldan fazla bir süre, eski Sovyet Cumhuriyetler'ini dolaştı ve buradaki mimariden ilginç detayları fotoğrafladı.

Kommunalki: Sovyetlerin komün evleri

Bolşevik devriminin hemen ertesinde, SSCB'de komün evler (ilerleyen yıllarda "komün konutlar") oluşturuldu. Hem aşırı kalabalık şehirlerdeki nüfusa barınak sağlamak, hem de devrim öncesi şaşalı yaşayan burjıvaziyi cezalandırmak gibi, çoklu işlevleri vardı. Bugün, kommunalki hala mevcut.

Uyuyan devin bel ağrıları

Sovyetler Birliği; maden, ekoloji ve insan kaynakları yönünden, dünyada kandine yeten tek ülkeydi. Bu değer, Sovyetler Birliği’nin halk ekonomisinde muazzam bir verimlilik sağlıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılması, istisnasız bütün halkları yıkıma sürükledi. ✪

Sovyetler’in otobüs durakları

Renksiz bir dünyanın rengi. Sovyetler'in monotonluktan sıyrılan, şehirlerarası yollarındaki yaratıcılığa ait direniş noktaları otobüs durakları olmuş. Yerel renkler, çeşitli inançlar ve bir otobüsü bekleyenin de otobüsün içindekilerin de izlediği güzellik.