loader image

Teknoloji

“Bilim fakir oğlan, kapital de zengin kızdır. Bunların aşkından doğan gayri meşru çocuğa teknoloji adı verilir.” (Prof. Dr. İsmail Duman)

Yeni 5651, Internette Sansürün İşleyişi ve Son Gelişmeler

Yeni 5651 sayılı Internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun sözde yumuşatılarak meclisten geçti. Bizleri ilerleyen süreçte neler bekliyor, Türkiye’nin sansür konusunda dünyadaki yeri nedir, 5651 sayılı kanun sonrası ne olur, dünyada sansürlenen içeriklerin dağılımı ve yansımaları ne olur

Dagerreyotipi

Bu kelime düzgün biçimde ‘Daguerréotype’ şeklinde yazılır ve ‘Dagerreyotipi’ diye okunur. Mucidinin ismi Daguerre lakin Fransızca kullanımında birleşik ismin yapısı gereği ikinci “e” üzerinde aksan gerekiyor.

Filmimiz dünya gezegeninde geçmektedir

Yani Neptün’de yaşayan bir hasklajkjfdmn’nın alışılageldiği gibi miniminnacık bir hasklası yerine, gezegen bile olmayan Plüton’da paljfkjfolöv’ü olabilir. Ve hiçbir hasklajkfdmn “yavrum neden gezegen bile olmayan Plüton’da bir paljfkjfolöv olmayı tercih etti?” diye üzülmez. İlüstrasyon Demet Özge Aykan, Öykü Emel Altay

Dijitale karşı analog, internete karşı kütüphaneler

Ray Bradbury'nin hiç ehliyeti olmadı. Uçmaktan hep nefret etti. Özellikle, bazı gazete ve internet yayınlarında geleceği hayal edip bazı pazarlama nesnelerine ilham vermiş gibi gösterilmesine karşı, kendisinin dijitalizme öfkesini hatırlatmak isteriz. Rahmetli, tanısaydı bizi de, sevincini, öfkesini ve okumalarını sadece internette gerçekleştiren sizleri de sevmezdi.

Selçuk Artut: Otobanda adres bulmak gibi

Replikas'tan Selçuk Artut ile 20 Mart'a kadar sürecek olan ‘A/B’ sergisinden hareketle, değişen iletişime dair algılar, kaçık radyolar, evrende yankılanan sesler, sosyal medya ve Açık Radyo'yu hacklemeleri üzerine konuştuk.

Selçuk Artut ‘A/B’ sergisi

Bugüne kadar pek çok sanatsal etkinliği ile tanıdığımız Selçuk Artut, 20 Mart'a kadar sürecek olan kişisel sergisi A/B'de, anlatım ve algılama arasındaki köprüyü inceliyor.

The Economist: Thinking Space

The Economist'ten yeni bir hamle: Thinking Space. Derginin Avrupalı okuyucularına yönelik başlattığı yeni kampanyaya şu an için seçilmiş 9 katılımcı var.

Modern videoların atası: Scopitone

Üzerine 16 mm film makinesi oturtulmuş görüntülü bir müzik kutusu olan skopiton /scopitone için, modern video kliplerin ve video oynatıcıların atası denebilir.

Bu kısa ama etkili müzikal/görsel ihtilale göz atıyoruz.

Battle Raper

Battle Raper, Japonlar tarafından geliştirilmiş üç boyutlu bir dövüş (!) oyunu.