Trans, onurlu ve Türkiyeli: Sosyal adalet için sanatsal bir müdahale

Türkiye’de trans bireylere karşı yapılan hak ihlallerine, nefret suçlarına ve ayrımcılığa karşı kolektif bir sanatsal müdahale!
Kasım '11


Trans, Onurlu ve Türkiyeli: Sosyal Adalet için Sanatsal bir Müdahale
Tarih: 11 Kasım – 30 Kasım 2011 (11.00 – 19.00 arasında ziyarete açık)
Panel: 11 Kasım Cuma – 18.00 “Türkiye’deki Trans Hakları Durumu”
Konuşmacılar:
Aras Güngör (Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği)
Kemal Ördek (Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği)
Murat Çekiç (Uluslararası Af Örgütü Tükiye Şubesi)
Şevval Kılıç (İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği)
Gabrielle Le Roux (Sanatçı)
Açılış: 11 Kasım Cuma – 19.00 (Sergi açılışı ve resepsiyon)
Adres: Cezayir Apt. Hayriye Sok. No:16 Galatasaray, Beyoğlu İstanbul

“Trans, Onurlu ve Türkiyeli”, Türkiye’de trans bireylere karşı yapılan hak ihlallerine, nefret suçlarına ve ayrımcılığa karşı kolektif bir sanatsal müdahaledir. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, İstanbul LGBTT ve Pembe Hayat LGBTT dayanışma derneklerinin Güney Afrikalı sanatçı Gabrielle Le Roux ile bir araya gelişiyle ortaya çıkan bu multi-medya sergi, Türkiye’nin beş şehrinden 18 trans insan hakları aktivistinin portre ve hikayelerden oluşmaktadır. Le Roux portreleri aktivistlerin modelliğinde çizmiş ve kişiler ne söylemek istiyorlarsa bunu doğrudan kendi portreleri üzerine yazmışlardır.

Sergi, Türkiyeli trans bireylerin görüntüleri ve sözleri üzerinden bir mücadele tarihini anlatırken, trans bireylerin ve sonraki nesillerin umut ve onuru için yapılmış bir sanatsal müdahaledir. Sergi açılışı sanatçı Gabrielle Le Roux ve trans aktivistlerin katılımıyla gerçekleştirilecektir. Açılışta aynı zamanda Le Roux ve trans insan hakları aktivistleri ile söyleşi yapma imkanı olacaktır.

“Nefret suçları ve ayrımcılık dolayısıyla yaşanan travmalar, insanın ertesi güne başlamasını çok zorlaştırıyor. Böyle bir motivasyonla yaşamaya çalışan insanların hayatını zorlaştırmak yerine artık kolaylaştırmakla mükellefsiniz bence, olmalısınız.” Şevval Kılıç, İstanbul LGBTT dayanışma derneği kurucularından, insan hakları savunucusu.
“Değişmesi gereken bizleriz. Yani dünyayı şekillendiren insanlar.” Buse Kılıçkaya, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi, insan hakları savunucusu.

Gabrielle Le Roux kimdir?
Sanatçı ve sosyal adalet aktivisti Gabrielle Le Roux, portreler ve birinci ağızdan hikayeleri çeşitli tekniklerle sosyal adalete kültürel müdahalelerde kullanmak için kullanır. İşleri, yaşam tecrübeleri çeşitli önyargı ve baskı karşısında birer iyileşme ve direniş örneği olan insanlara saygı örneğidir. Sanat mekanları, üniversiteler, müzeler, gösteriler, yürüyüşler, organizasyon ve konferanslarda Le Roux’nun sergi mekanlarıdır. Sanatçının son dönem sergilerinin gerçekleştiği yerler arasında, Londra Docklands Müzesi, UNESCO Paris ve Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesi de vardır. ✪

Önceki

Pi Artworks Galatasaray: “Toz ve Telaş”

Sonraki

Kösmonaut: Kosmosun kardeşliği adına