Tverskaya’nın kara kedisi

Rusya. Moskova. Tverskaya Bulvarı. Gece. Hayalet. Efsane. Bulgakov. Usta ve Margarita. Şeytan. Kara. Kedi. Begemot.

Mayıs '09

Eski ve yeni Tverskaya Bulvarı

Moskova’ya yolu düşenlerin mutlaka adımlarıyla şenlendirdikleri uzun bir bulvar Tverskaya. Üzerindeki binaların neredeyse tamamı tarihi; yerli ya da yabancı tüm gözlere görsel bir şölen.

Usta ve Margarita - Signet Classics - 1967

İnsanın Moskova’ya duyacağı aşkı ilk bakışta yeşerten bu görkemli yapıların üzerindeki kabartmalarda, geçmişte o binada yaşamış önemli kişilerin isimlerini, o binada gerçekleşmiş önemli olaylar hakkında bilgileri okuyabilirsiniz.

Okudukça yoğunlaşan hislerinize duraklar; cadde boyunca dizili kafeler, çay evleri, restoranlar, birahaneler, gece kulüpleri, barlar, alışveriş düşkünlerine çeşit çeşit mağazalar…

Bir ucunda Mayakovski Meydanı, diğer ucunda Kızıl Meydan’ın konuşlandığı Tverskaya Bulvarı, geçmişte ve günümüzde, yerli ve yabancı Moskova sakinleri kadar kısa süreli ziyaretine gelmiş gezginleri de büyülerken, otuzlu yıllardan doksanlı yıllara kadar Gorky Bulvarı olarak biliniyordu.

  1. yüzyıla kadar giden geçmişiyle Tverskaya Bulvarı şimdilerde, üzerindeki binalarda ikamet eden zengin Rus ve yabancıların “lüks” yaşamlarıyla, birkaç metro durağı ötesindeki zorlu ve zorunlu “gerçek” hayatların arasındaki farkın fotoğrafını gayet net çekiyor.

Bulgakov - 1926

Bir Moskova şehir hikayesine göre ise, dünyanın en pahalı fiyatlarına sahip metrekareleriyle, yol boyunca serpiştirilmiş marka dükkanlarıyla Tverskaya, ayın tek sayılı günlerinde, kara bir kediyi de ağırlıyor.

Ayda 2 gece dolaşmaya çıkan bu kara kedi, bulvarın tek sayılı binalarının dizili olduğu tarafta bir binanın duvarından çıkıp başka bir binanın duvarında kayboluyor.

Rusya’nın belki de tek korkulmayan, aksine şans getirdiğine inanılan hayaleti bu kara kedi, iriliğiyle dikkati çeken tanıdık bir kedi aslında.

Kendisini Mikhail Bulgakov’un, üç satıra sığdırılamayacak, son derece ince bir kurguyla birbirine bağlanmış öyküleriyle hayal gücünün sınırlarını zorlayan, yirmili yılların Moskova’sını hicveden Usta ve Margarita adlı eserinden hatırlayacaksınız; Şeytan Woland’ın yardımcısı olarak yeryüzüne inen, iki ayağı üzerinde insan gibi yürüyen, konuşan, sigara içen, votka, silah ve satranç düşkünü kara kedi; Begemot. ✪