Uçan halılar: Kaplar – Semboller – Parçalar

Andrea de Angelis (NEGRO)'nun sergisini oluşturan üç seri dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın herkesin gözlemlediği konuları işliyor.
Kasım '11

Andrea de Angelis (NEGRO) – Uçan Halılar: Kaplar – Semboller – Parçalar
Mekan: Hush Gallery
Açılış: 25 Kasım Cuma, 19:30 – Açılışta Buket Püren bir performans gerçekleştirecektir.
Tarih: 25.11.2011 – 10.01.2012 (Haftanın her günü 11.00 – 22.00)
Adres:
Hush Gallery
Caferağa Mah. Miralay Nazım Sok. 20
Bahariye-Kadıköy / Istanbul
T: +90 532 2854904
www.hushgallery.org
facebook.com/hushgallery

İstanbul’da kişisel sergi yapma teklifi bana siyasi konular hakkında konuşma şansı verdi çünkü yabancı bir ülkede sanatçı olarak bulunmanın diplomatik bir tarafı olduğu açıktı. Kendime bir kültür ateşeliği rolü yüklediğimi hissettim. Bu koşullar göz önüne alındığında yaklaşık üç ay süren bu işin şaşırtıcı sonuçları oldu. Enternasyonalist bir ruhum olduğu gerçeğine rağmen kültürel farklardan doğan önyargıların ve ülkeler arasındaki mesafenin işlerimde belirgin olmasından endişe duydum ancak ortaya çıkan mesaj farklılıkların uzlaşması ve mesafelerin reddi oldu.

Bu sergiyi oluşturan üç seri dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın herkesin gözlemlediği konuları işliyor.

İlk seride size ne görmek isterseniz içinde onu gösteren “kaplar”ı sunuyorum: Başlangıçta “hoşgeldiniz”i simgeleyen yatay duran açık bir el; daha sonra ölümün sembolleriyle dayatılan fikirlerlerden bahseden dikenli bir taç göstererek size nereli olduğumu söylüyorum. Daha sonra bir alışveriş arabası…Buzdolabınızda ne eksik? Bir sınır, bir dikenli tel, bir gözetleme kulesi… Bunlar hapsolmuş fikriyle yaşamak istemeyenler için mi? Belki de hiç düşünmemek daha iyidir, ne düşünüyorsunuz? Beyin yok, acı da yok!

İkinci seride biraz durmanızı tavsiye ederim çünkü şimdi “semboller” konuşuyor, iyi ve kötü, atadan kalmanın doğası ve kültürel üstyapılar evrensel kavramlardır.

Son olarak sadece “parçalar” vardır, günlük hayatın anlık görüntüleri, insan alışkanlıkları manzarasından karakteristik parçalar, hepimiz biliyoruz ki nerede doğup büyürsek büyüyelim, nereye gidersek gidelim hep aynısını bulacağız.

Andrea de Angelis (NEGRO) ✪

Önceki

Johan Tahon – Beyaz Tohumlayıcılar

Sonraki

Sinema varoluşu giydiriyor