Uluslararası Af Örgütü 2011 Mektup Yazma Maratonu

İnsan haklarına duyarlı Futuristika! takipçilerine açık çağrımızdır. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin vicdani retçi ve insan hakları savunucusu Halil Savda için başlattığı Mektup Yazma Maratonu'na katılın, acileylem.org adresine giderek bir mektup da siz imzalayın, insan hakları ihlallerine dikkat çekin.
Aralık '11
İnsan hakları için bir adım at, bir mektup da sen yaz acileylem.org

Her yıl binlerce insan Uluslararası Af Örgütü’nün insan hakları için mektup yazma maratonuna katılarak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününe damgasını vuruyor. Dünya çapından insanlar, bireylerin saygı görmesi, korunması ve ihtiyaçlarının karşılanmasını talep eden mektuplar yazıyor. Bu sayede insan hakları ihlaline maruz kalanlara desteklerini gösteriyor ve insanların hayatlarında gerçek bir değişim yaratmayı amaçlıyor.

Bizim için çok önemli bir tarih olan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü bu yıl Uluslararası Af Örgütü’nün kuruluşunun 50. Yılına denk geliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya çapında bir mektup yazma maratonu düzenleniyor. Aralarında ABD, İran, Kuzey Kore ve Meksika gibi ülkelerin bulunduğu 14 ülkeden insan hakları ihlaline maruz kalmış bireylere 3-17 Aralık arasında destek mektubu ya da hükümetlere bu kişilerin durumundan duyulan endişeye dair mektup gönderiliyor. Kampanya katılım acileylem.org adresinden sağlanabiliyor. Türkiye’nin bu yılki vakası vicdani retçi ve insan hakları savunucusu Halil Savda.

Halil Savda

Uluslararası Af Örgütü olarak sizi acil eylem gerektiren bu konuya duyarlılık göstererek acileylem.org’u ziyaret etmeye ve sizin için hazırladığımız mektubu imzalamaya davet ediyoruz. Ya da bu bağlantıdakidökumanın çıktısını alıp Taksim ofisimize ulaştırabilirsiniz.

Dünya çapındaki Uluslararası Af Örgütü şubeleri ayrıca 10 Aralık’ta bulundukları şehrin simgesel bir yapısının üzerine mektuplarının konusu olan kişinin resmini yansıtacak. İnsan hakları savunucuları ve destekçiler de ellerinde bu kişinin resminin olduğu mumlardan yapılmış fenerlerle toplanacak. İstanbul’da da 10 Aralık Cumartesi günü saat 19.00’da Galata Kulesi’ne Halil Savda’nın resmi yansıtılacak ve destekçilerimizle, ellerimizle hazırladığımız fenerlerle orada olacağız. Etkinliğimize katılanlar o akşam dağıtacağımız kartpostalları da imzalayabilirler.

Sizleri de aramızda görmek, insan hakları adına desteğinizi hissetmek bizi sevindirecektir.

Bir mektup da sen imzala!

Vicdani retçi ve insan hakları savuncusu olan Halil Savda vicdani retçilere desteğini özgürce ifade etmekten dolayı devam eden bir mahkumiyet riski ile karşı karşıya. Savda, zorunlu askerlik hizmetine karşı makale yazmak konuşmalar yapmak gibi faaliyetlerden dolayı “halkı askerlikten soğutmak”la suçlanıyor.

Projenin tanıtımına destek verenlerin her gün eklenen videolarına da bu adresten ulaşabilirsiniz.

Dünya çapındaki vakalara da bu adreslerden ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ✪

Önceki

Sinema varoluşu giydiriyor

Sonraki

Provakatör, taşlamacı, ortalık karıştırıcı ve fotoğrafçı: Les Krims