Uluslararası Lacan Kolokyumu – Lacancı teori ve pratik

Uluslararası Lacan Kolokyumu, İstanbul - Lacancı teori ve pratik
Haziran '09

Monokl Dergisi ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 20-21 Haziran’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde uluslararası çapta bir Lacan Kongresi düzenliyor. Kongreye katılım ücretsiz ve simültane tercüme yapılacak. Katılımı kesinleşen uluslararası Lacan uzmanlarının isimleri ise ülkelerine göre şöyle:

Fransa – Pierre Henri Castel + Geneviève Morel + Raoul Moati + Franz Kaltenbeck
Slovenya – Mladen Dolar
İngiltere – Lorenzo Chiesa
Amerika – Jean-Michel Rabate
Türkiye – Ahmet Soysal + Nami Başer + Özge Soysal

Neden Lacan Kongresi?

Farklı disiplinlerden beslenerek oluşturduğu kuramı ile psikanaliz tarihinde çığır açan Jacques Lacan’ın etkileri klinik alanın yanı sıra sosyoloji, medya çalışmaları, felsefe ve sanat başta olmak üzere pek çok kuramsal bağlamda da güçlü bir şekilde hissedilmektedir. Lacan, toplumsal ve bireysel varlık olarak özneyi modern toplumda belirleyici olan bilinçdışı, arzu, zevk, haz, öteki gibi kavramların ışığında yorumlarken tüketim toplumunun sorunlarına bambaşka açılardan bakmayı mümkün kılmaktadır.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Monokl Dergisi’nin 20-21 Haziran’da birlikte düzenleyecekleri “Lacancı Teori ve Pratik” temalı Uluslararası Lacan Kolokyumu’nda psikanalitik bir perspektifle hareket edilecektir. Böylece modernleşme sürecinin krizlerini sarsıcı şekilde yaşayan Türkiye’nin kuramsal çerçevesine özgün bir katkı sağlanacaktır. Monokl Dergisi Uluslararası Lacan Özel Sayısı’nın katılımcılarıyla gerçekleştirilecek kolokyumda Türkiye’den 3, İngiltere, Fransa ve Slovenya’dan 7 katılımcı yer alacaktır.

Düzenleme Komitesi

Ahmet Soysal
Volkan Çelebi (Monokl Dergisi Editörü)
Yeşim Keskin (Monokl Dergisi Yayın Kurulu Üyesi)
Eren Rızvanoğlu (Monokl Dergisi Yayın Kurulu Üyesi)
Ekim Öztürk
Anne Potie

Kongre Düzenleme: Monokl-İstanbul Fransız Kültür Merkezi
Tarih: 20-21 Haziran 2009
Yer: İstanbul Fransız Kültür Merkezi
Kongre hakkında iletişim için: kongre[at]monokl.net
Adres: İstiklal Caddesi No. 4 – 34435 – Taksim – İstanbul
Telefon: 0 [212] 393 81 11 – Faks: 0 [212] 244 44 95 (Bu telefon numaralarını sadece ulaşım hakkında bilgi almak için kullanabilirsiniz.)

 ✪