Uluslararası Pera Fest 14 -30 Kasım’da!

Bayram rehavetini üzerinizden atıp haftaya güzel bir başlangıç yapmak için bu yıl 10.'su düzenlenecek olan Pera Fest'in programına bir göz atın deriz.
Kasım '11

Programın ayrıntılarına bu adresten ulaşabilirsiniz

İstanbul’un disiplinlerarası festivali “Uluslararası PERA FEST”  bu yıl 14 -30 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. 20 farklı mekanda gerçekleşecek 46 etkinlikten oluşan 10. yıl programında konserler, dans gösterileri, panel ve söyleşiler, tiyatro oyunları yer alıyor.

Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği ve Pi Prodüksiyon yetkilileri, festivalin ana temasının “çok kültürlülük” olduğunu, bu yıl Avrupa’dan gelecek sanat ürünlerinin sanat ortamımıza ışık tutabilecek nitelikte olduğunu belirtiyorlar.

PERA FEST, 14 Kasım ‘Türk Sineması Günü’nde başlayacak. Gün boyunca TÜRVAK salonunda sinemamızın tarihine ilişkin belgeseller ve son Cannes Film Festivali’nde yenilenmiş kopyası sunulan Lütfi Akad’ın başyapıtı “Hudutların Kanunu” gösterilecek;  eleştirmen Zahit Atam filmin sinema tarihimizdeki yeri üstüne bir konuşma yapacak.

Tarantella müziği
İtalyanca örümcek anlamına gelen ‘Tarantella’,  15. yüzyıl ie 17. yüzyıl arasında İtalya’da çılgın bir moda, toplu bir histeri halini almıştı. Halk bu çılgınlığın tarantula adlı örümceğin sokmasıyla ortaya çıktığına ve sokulanların ancak bu dansı yaparak iyileşebileceğine inanıyordu.

Aynı akşam, Ghetto’daki açılış konserinde Napoli’den gelecek bir folk müzik topluluğu “I Solisti di Montemarano” sahne alacak. Dokuz müzisyenden oluşan topluluk, İtyalya’nın en özgün geleneksel müziği olan “Tarantella” müziği ve danslarından oluşan bir program sunacak.

Festivalin ikinci günü aynı salonda, Baba Zula’nın da katılacağı “Freedom Express” gecesi yer alıyor. Bu yılki festivalin en çarpıcı etkinliklerinden biri, İspanya’dan -Endülüs’ten-  gelecek Andres Marin Flamenko topluluğunun sunacağı “Op.24”. Flamenko’nun çağdaş ustaları arasında sayılan Andres Marin’in gösterisi 16 Kasım’da MKM salonunda yer alacak. 17 Kasım’da, Haymatlos’da Zeynep Arabacıoğlu’nun iki farklı kültürü buluşturan konseri yer alacak : “Latino ve Ladino”.

Programda yer alan yabancı gruplar arasında iki Fransız, bir İranlı sanatçıdan oluşan “Hradcany” topluluğu, Romanya’dan gelecek caz topluluğu “Sorin Zlat Trio” ve dünya müziği alanında haklı bir ün kazanmış grubumuz “Gevende” ile birlikte bir konser verecek Hollandalı “Spinifex” topluluğu öne çıkıyor. Festival programında,  uluslararası ödüller kazanmış genç caz yorumcumuz Meltem Ege, ilk kez sunacağı yeni projesi ile Birsen Tezer, yeni çıkan CD’leri ile müzikseverlerin beğenisini kazanan iki sanatçı, tangolarıyla Mehtap Meral ve “Kız Kafasıyla Tiyatro Şarkıları” programıyla Çiğdem Erken yer alacak. Bir başka ilginç proje de, müziği ve dansı buluşturan “Dikkat Flamenko” olacak. Klasik müzik alanında da önemli bir etkinlik yer alıyor programda : Ferenc Liszt’in doğumunun 200. Yıldönünü nedeniyle gerçekleştirilecek Macar piyanist Adrienne Hauser’in Liszt resitali. 

İstanbul Modern’de düzenlenecek film gösterileri iki başlık etrafında toplanacak : “Sinemamızda Çokkültürlülük” başlığı altında ülkemizden belgeseller gösterilirken; “Çokkültürlü Avrupa Sinemaları: İspanya” başlığı altında Bask, Katalan, Galiçya dillerinde ve İspanyolca dört film yer alacak. Pera Müzesinde, bu yıl ilk kez Cannes’da özel bir gösteride sunulan “Türk Pasaportu” gösterilecek, gösteri sonrası filmin hayatta olan kahramanları -Türk diplomatları tarafından Nazi Almanya’sından kurtarılan Yahudiler- ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. Aynı gün, Pera Müzesi’nde “İstanbul’a Son Tren” romanının yazarı Ayşe Kulin bir söyleşi gerçekleştirecek.

PERA FEST çerçevesinde, Ülkü Tamer “İstanbul’un Şiiri” (Pera Palas’ta), İlhan Eksen “İstanbul’da Bir Nihavent Tango” (Mefisto Kitabevi), Timur Selçuk “Ölümünün 30. Yılında Münir Nurettin Selçuk” (Pera Müzesi) üstüne söyleşiler gerçekleştirecek;  22 Kasım’da Küçük Sahne’de Yıldız Kenter, Dilek Türker, Prof. Mesut Önen ve Ali Poyrazoğlu’nun katılacağı“Yazarlığının 50. Yılında Üstün Akmen” konulu toplantının ardından, Akmen’in yönereceği, D.T. Genel Müdürü Lemi Bilgin, İ.B.Ş.T. Genel Sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu, tiyatro yazarı Cuma Boynukara ve yönetmen Yücel Erten’in katılacağı “Demokrasi ve Sanat” konulu bir panel düzenlenecek. 18 Kasım’da Pera Müzesi’nde, eleştirmen Tunca Arslan’ın “Göç’ün 50. Yılında Sinemamızda Almanya” konulu sunumunun ve “Karakafa” filminin gösteriminin ardından, Festivalin Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar’ın yöneteceği ve yönetmen Korhan Yurtsever, Alman müzikolog Martin Greve, tiyatrocu Fırat Güllü, Uluslararası PEN Yazarlar Derneği yöneticisi Norveçli yazar Eugene Schoulgin’in katılacağı “Sanat ve Çokkültürlülük” konulu bir panel gerçekleşecek. Evliya Çelebi’nin 200. Yılı onuruna, 23 Kasım’da İstiklal caddesindeki Koç Üniversitesi Araştırma Merkezi’nde yer alacak ve Nazım Alpman, Ahmet Doğan, Ersin Kalkan, Hülya Vatansever’in katılacağı “Evliya Çelebi’den Günümüze Seyyahlar ve Kültürlerarası Diyalog” konulu söyleşiyi Özdem Petek’in “Altın Yollar: Evliya Çelebi’nin İzinde” başlıklı belgeselininin gösterimi izleyecek. 28 Kasım’da Arteİstanbul Sanat Galerisi’ndeki söyleşide ise, PERA FEST’le eşzamanlı düzenlenen bienal ve çağdaş sanat fuarlarında öne çıkan ‘trend’ler eleştirmen ve küratörlerin gözüyle değerlendirilecek.

Mihran Tomasyan’ın “Sen Balık Değilsin”, Talin Büyükkürciyan’ın “Manken”, İlyas Odman-Aslı Bostancı’nın “Festival Sensin” adlı dans tiyatroları, Mirza Metin’in Sadık Hidayet’ten uyarladığı “Buka Leki-Plastik Bebek” ve Tiyatro Gerçek’in yeni oyunu “Üstü Kalsın”. Cemal Süreya’nın şiirlerinden ve metinlerinden kurgulanan “Üstü Kalsın”ın ardından Atilla Birkiye ve Hakan Gerçek izleyici ile bir söyleşi gerçekleştirecek. Hülya Soyşekerci de, “Plastik Bebek’in ardından “İran Edebiyatından Bir Usta : Sadık Hikayet“ başlıklı bir konuşma yapacak. ✪