Wired: Bir dergi yazısının sıfırdan yaratılış süreci

Babaların babası Wired Magazine blog bölümünde Eylül ayı sonlarında çok ilginç bir blog dizisi yayınlandı. Charlie Kaufman (Being John Malkovich, Confessions of a Dangerous Mind, Eternal Sunshine of the Spotless Mind gibi über filmlerin yazarı) ile yapılan bir röportajın, ham halinden, editlenmesi, sayfa tasarımına ve dergide yayınlanmasına kadar olan süreç, editör yazışmalarında başlayarak, derginin Kasım ayında çıkacak olan sayfa haline kadar olan dönemi tümüyle anlatıldı.

Wired’ın Kasım sayısında yayınlanacak bir kaç sayfalık bu röportajın arkasında, fotoğraf seçiminden başlık yazımına, tasarlanmasından tipografisine kadar olan kan, ter ve zevk dolu süreç anlatıldı.

Buradan bu blog dizisine bakabilir ve söz konusu röportajın sayfadaki haline derginin Kasım ayı sayısından önce ulaşabilirsiniz.

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]