Yalçın Savuran’dan “Sıvama Estetiği”

Fotoğraf sanatçısı Yalçın Savuran' ın "Sıvama Estetiği" isimli fotoğraf sergisi, bu yıl 21.' si düzenlenen İfsak İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında izleyicisiyle buluştu.
Aralık '08

Yalçın Savuran - Sıvama Estetiği

Fotoğrafçı Yalçın Savuran’ dan 5. kişisel sergi: “SIVAMA ESTETİĞİ

<

p style=”text-align: center;”>Galatada bir sokak
Sokağın adı Serdar-ı Ekrem
Sokakta bir atölye
Atölyede beş usta
İştigal mevzuları ‘sıvama’
Bu sokağa yolunuz düşmeli…!

Çoğumuzun evinde bulunan ve estetik ölçüde bizim için pek de anlam ifade etmeyen parçaların üretim süreci, ustalar için zanaatlerini en iyi şekilde icra etmek anlamına gelirken, bizlere de o devinimin içinde her şeye rağmen direnmek ve var olmak nedenleri üzerine ipuçları veriyor…

Fotoğraf sanatçısı Yalçın Savuran’ ın “Sıvama Estetiği” isimli fotoğraf sergisi, bu yıl 21.’ si düzenlenen İfsak İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında izleyicisiyle buluştu. 8 Kasım Cumartesi günü açılışı gerçekleşen sergi, etkinlik kapsamı dışında da daimi olarak sergilenmeye devam edecek.

Teknolojinin son ürünü olan makinelerle yapılan seri üretim karşısında yitip gitmekte olan sıvamacılık zanaatine dair soyuta kayan vurgusuyla etkili bir bakış açısı ve farklı sergileme tekniğiyle Sıvama Estetiği fotoğrafları izleyicisini bekliyor.

Yalçın Savuran - Sıvama Estetiği

Sanatçı “Sıvama Estetiği” konseptini, Galata’ da benzerleri gitgide azalan bir sıvama atölyesinde çalışmış ve yapıtlarını foto enstalasyon yöntemiyle aynı atölyede sergilemeyi tercih etmiş. Bu tercih sonucunda doğal atmosfere hiç müdahale edilmeden, fotoğrafların mekanla bütünleşmesi ve atölye var olduğu sürece yapıtların ona eşlik edecek olması dikkat çekiyor.

Serdar’ ı Ekrem sokağa yolunuz düşecek olursa, sanat galerisini andıran girişi, fotoğraflarla kaplanmış vitrini, yıllanmış mimarisi ve mekanla özdeşleşen ustalarıyla Yalçın Savuran’ ın gözünden sıra dışı bir sıvama atölyesi sizleri bekliyor olacak. Evet bu sokağa mutlaka yolunuz düşmeli!

Adres: Serdar’ ı Ekrem Sok. No:17 Galata/ Beyoğlu (Kamondo Evi karşısı) ✪

Önceki

Holiganın savunma tekniğinde Zen sanatı: Millwall Tuğlası

Sonraki

Batman öldü, Gotham kaldı yadigar