Yuri Gagarin: Uzayda sosyalizm ve müzik


 

Özet bilgi:

  • 12 Nisan 1961 tarihinde SSCB uzay gemisi “Vostok (Tr. Doğu)” uzayda dünyanın yörüngesine girdi. Bu, uzayda insanın göründüğü ilk andı.
  • Gagarin, uzayda bir saat 48 dakika boyunca, 200 milden fazla bir alanda dolandı.
  • Gagarin’i taşıyan roket dünyaya geri döndüğünde, bir tarlanın ortasında turuncu uzay elbisesi ile ortaya çıkan kozmonotu gören köylü korkudan dona kalır. Gagarin ona “Korkma, ben de senin gibi bir Sovyet’im. Uzaydan geldim de, Moskova’yı aramam lazım yakınlarda telefon var mı?” der.
  • Gagarin Kruşçev’e, uzayda Sovyetler’in marşlarından olan Anavatan duyar/The Motherland hears’ı mırıldandığını söyledi.
  • SSCB tarafından tüm dünyada seyahatler ve halkla ilişkiler çalışmalarıyla bir yıldız gibi gösterilen Gagarin, ilerleyen yıllarda içki sorunlarıyla boğuştu. Uzaya gitmeden önce hiç içmemişti.
  • Uzay gemilerinin pilotluk eğitimlerine dönen Gagarin, yaşadığı sorunlara rağmen, hayatının son yıllarında savaş pilotu olarak gökyüzüne döndü.
  • 1968 yılında devriye uçuşu sırasında şüpheli bir kazayla çakılıp hayatını kaybetti. Külleri Kızıl Meydan’da Kremlin duvarlarına gömülüdür.

Youri Gagarine – “Allo Terre ? Ici Cosmos !”

Yuri Gagarin, uzaya çıktığında, seyahati öncesinde ve sonrasında, dönemin bir pop ikonu haline gelmişti. SSCB’nin hem bu populariteyi yaratıp hem de Gagarin’i yoğun olarak propaganda aracı olarak kullandığı gerçeği mevcut. Gagarin ise, kendi döneminde bu propaganda faaliyetinin içinde olmaktan memnundu. Sovyetler’in, kuruluşundan beri kültür sanat yapıtlarında görülen, “Uzayda sosyalizm” temasının yürüyen örneğini sadece komünistler değil, dünya da sempatiyle kucakladı. Dönemin gerçek radikalleri olan Sitüasyonist Enternasyonal bile, “uzayın istilasının insanlık için umut verici bir başlangıç ve kölelikten uzak, herkesin kendi efendisi olacağına dair bir yaşam alanı olacağı”[1. The Conquest of Spacein the Time of Power, Link] öngörüsüyle selamlamıştır. Dönemin tüm sanat hareketlerini doğrudan ya da dolaylı etkileyen bu umut havasından sorumlu kişi ise, tabii ki Yuri Gagarin oldu. Gagarin, uzaya seyahatinde SSCB Komünist Partisi Merkez Komitesi’ne teşekkür ederken, dönüş yolculuğunda şarkılar söyledi. Uzayda söylenen ilk şarkı, böylece, bir Sovyet marşı Anavatan oldu.

Gagarin’in uzaydaki kayıtları, dönemin Moskova propaganda çalışmaları kapsamında İngilizce radyo yayınında verilmiş olabileceği gibi, sonradan ingilizceye de çevrilmiş olabilir.

Download

Conquest of Space – Yuri Gagarin (1961) – MP3


 

EugeneKha – First Morning Of Planet

Yuri Gagarin’in uzaya çıkışının 50. yılına müzikal selamlama ile karşı karşıyayız.

 

Download


 

1. First Morning Of Planet Part 1 (Live) (13:54)
2. Intro – UFOema (3:50)
3. First Morning Of PlanetPart 2 (Live 2011-04-08) (11:30)
4. First Morning Of Planet Part 3 (Live) (12:50)
5. Intro – Space Visitors (4:49)
6. First Morning Of Planet Part 4 (Live) (14:21)
7. First Morning Of Planet Part 5 (Studio Mix) (15:39)
8. April 12th 1961 (Gagarin) (6:00)


 


 

Albüm, Yuri Gagarin’in uzaya seyahatinin 50. yılı anısına hazırlanmış. Beste, düzenleme ve performansc(EugeneKha) tarafından gerçekleştirilmiş. Kapak çalışması Tatiana Bounch-Osmolovskaya’ya ait.

Evgenij V. Kharitonov da enteresan bir kişilik. Şair ve müzisyen. Felsefe eğitimi almış ve hem edebiyatla ilgilenmiş hem de gazetecilik yapmış. Drugoe Polusharie isimli avangard edebiyat/sanat dergisinin yayıncısı. Ayrıca “ARTronic Poetry” isimli işitsel şiir dergisi var. Lapa Azora diye bilinen deneysel sanat festivalinin de küratörü.

Bu ilginç kişilik, 80’li yılları diskolarda dansçılık ve DJ’lik yaparak geçirmiş. Sonradan işitsel şiire yönelmiş.

Yayıncısı olduğu Drugoe Polusharie isimli avangard ses-sanat dergisinde çeşitli çalışmaları ve başka işitsel şiir örnekleri mevcut. LİNK


 

Dönemin popüler Gagarin şarkıları

Gagarin Song – 1961

Gagarin

Underwood – Gagarin

Guess What – Yuri Gagarin tribute

PJ Harvey de Yuri Gagarin’i unutmamıştı

Ruslar, Gagarin’in uzaya gidişinin 50. yılını kutlamak için, devlet nezdine bir Kozmonotlar Günü düzenledi:


 

Ayrıca, Louis Philippe 1989 yılında çıkardığı albüme Yuri Gagarin ismini vermişti. Şarkı buradan dinlenebilir.