Almancı!

"Beyond Belonging III - Almancı!" İstanbul'da...
Haziran '09

Beyond Belonging III – Almancı!” İstanbul’da…

İstanbul ve Berlin arasındaki kardeş şehir ilişkisinin 20. yıldönümü kutlamaları ve Ernst Reuter Girişimi’nin Türk-Alman Diyaloğu kapsamında, Goethe-Institut Istanbul, Kulturprojekte Berlin ile açılışını bu sezon yapmış olan Ballhaus Naunynstrasse ve Hebbel Am Ufer tiyatroları, “Beyond Belonging III-Almancı!“yı sunuyor.

Bu programla Berlin’den tiyatro ve göç bağlamında en yeni ve yaratıcı örneklerden bir demet 12-20 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da sergilenecek.

beyond belonging III
ALMANCI!
Tiyatro ve Film Festivali
12–20 Haziran 2009
Berlin-Istanbul 2009 1 ve 2

ALMANCI!

İstanbul ve Berlin arasındaki kardeş şehir ilişkisinin 20. yıldönümü kutlamaları ve Ernst Reuter Girişimi’nin Türk-Alman Diyaloğu kapsamında, Goethe-Institut Istanbul, Kulturprojekte Berlin ile açılışını bu sezon yapmış olan Ballhaus Naunynstrasse ve Hebbel Am Ufer tiyatroları, Beyond Belonging III – Almancı ! yı sunuyor ve bu programla Berlin’den tiyatro ve göç bağlamında en yeni ve yaratıcı örneklerden bir demeti İstanbul’a taşıyor.

Berlin ve İstanbul gibi metropollerde, tamamen farklı deneyimlere sahip insanların yolları kesişir. Metropollerin sunduğu bu yerellikler arasılık ve farklı kültürel biçimlerin karşılaşabilmesi için bir buluşma noktası olmaları, yeni bir şeylerin yaratılabilmesi için de bir fırsat sunar aynı zamanda. Festivalin İstanbul’da gerçekleştirilecek bu üçüncü sunumunda yer alan Berlin kökenli kültürler ötesi gerçekliklerde, İstanbul’un da önemli bir yeri var.

En geç Fatih Akın’ın elde ettiği uluslararası başarıdan beri, Almancı imajı değişti. İş göçünün başlangıcından yaklaşık 50 yıl sonra, bir zamanların misafir işçilerinin çocukları ve torunları, hikayeleriyle bu sefer Almanya’dan İstanbul’a geliyorlar. Programda, genç Alman-Türk yönetmenlerin sahnelenecek altı tiyatro projesinin yanısıra Karşı Resimler başlıklı, Alman-Türk sinemasının örneklerinin yeraldığı film programı ve iki DJ müzik gecesi de yer alıyor.

Şermin Langhoff
Küratör

IKSV kart sahipleri festivalin açılış partisine kartlarını göstererek ücretsiz olarak girebilecekler.

Beyond Belonging III-Almancı! Açılış Partisi
Ghetto, 12 Haziran Cuma, 22.00
DJ İpek İpekçioğlu
Dance Floor Killer Machine
Electric Migration & Special Guests
DJ Superdjango aka Fatih Akın (t.b.c.) & Ceza (t.b.c.)
 ✪