Ankara’dan Gürcistan’a black metal ihracatı

[aesop_content width=”500″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” color=”#ffffff” background=”#333333″]Sovyetler Birliği’nde punk ve heavy metal hep varolmuştu. Belirli dönemlerde devletle didişip yeraltına çekilse de, müzisyenlerin çaba göstermekten bıkmaması sayesinde üretmeye ara vermeyen, çorak ortamda filizlenen bir tarihe sahip. Gürcistan’daki ilk black metal konserini, grubu Pergamo ile Vaso Doyaşvili düzenlemiş. Söyleşisinden anladığımız kadarıyla, Gürcistan’a black metal’i Ankara’dan ihraç etmişiz. Abartıyoruz tabi. Bu detay ilgimizi çekti.[/aesop_content] Ekstrem metal ile Türkiye’de kaldığınız dönemde tanışmışsınız. Neden Türkiye’deydiniz? Evet, Ankara’da tanıştım. Türkiye’ye göç etmemin nedeni Gürcistan’daki son derece kötü siyasal ve ekonomik durumla ilgiliydi. Ülke krize girdi, ben de yaşamak için Türkiye’ye taşındım. Black metal’e ne zaman bulaştınız? 1990’larda
Mart '14

[aesop_content width=”500″ position=”none” imgrepeat=”no-repeat” color=”#ffffff” background=”#333333″]Sovyetler Birliği’nde punk ve heavy metal hep varolmuştu. Belirli dönemlerde devletle didişip yeraltına çekilse de, müzisyenlerin çaba göstermekten bıkmaması sayesinde üretmeye ara vermeyen, çorak ortamda filizlenen bir tarihe sahip. Gürcistan’daki ilk black metal konserini, grubu Pergamo ile Vaso Doyaşvili düzenlemiş. Söyleşisinden anladığımız kadarıyla, Gürcistan’a black metal’i Ankara’dan ihraç etmişiz. Abartıyoruz tabi. Bu detay ilgimizi çekti.[/aesop_content]

Ekstrem metal ile Türkiye’de kaldığınız dönemde tanışmışsınız. Neden Türkiye’deydiniz?

Evet, Ankara’da tanıştım. Türkiye’ye göç etmemin nedeni Gürcistan’daki son derece kötü siyasal ve ekonomik durumla ilgiliydi. Ülke krize girdi, ben de yaşamak için Türkiye’ye taşındım.

Black metal’e ne zaman bulaştınız?

1990’larda radyo kanallarını gezerken black metal’e denk gelmiştim. Rus radyo istasyonlarında Immortal, Bal-Sagoth, Emperor çalıyordu. Müzikten etkilendim, sonrasında Gürcistan’a yayımlanma tarihinden bir yıl sonra gelen Metal Hammer ve Kerrang dergilerine ulaştım.

Pergamo ile 1995 yılında Gürcistan’da bir barda black metal konseri düzenlediniz. İlk olduysa, tepkiler nasıldı?

Aslında bir bar değil, yer altı tayfasının takıldığı bir ortamdı. Tiflis’te düzenlenen ilk ve tek yer altı konseriydi. 300 civarında metalci, punk ve rocker vardı. Basında çok kötü haberler çıktı. Hepimize satanist dediler. Onlara göre Black Metal müzik değildi, toplum bu türden kötülük tohumlarına tepki göstermeliydi. Pergamo iki yıl yaşadı.

Gürcistan’da Ortodoksluk çok güçlü ve metalcilik topluma hiç uymuyor. Şu anki grubum Im Nebel bu şartlarda nasıl devam ediyor, inanın ben de bilmiyorum. İnsanlar sokakta uzun saçlı, dövmeli birini gördüklerinde cehennemden çıkagelen eşcinseller olduklarını düşünüyor ve kutsal “taboretka”larıyla (Gürcistan’da yaygın bir sandalyekafa göz dalıyorlar. Bir elektronik müzik festivali, yerel halkın müzisyen ve organizatörlerin “eşcinsele benzedikleri” şikayeti ve festivalin satanist propaganda olduğu itirazıyla iptal edildi.

 ✪