Baba Yod, 13 eşi ve bir asit rock hikayesi

Father Yod / Yod Baba, 13 adet “ruhani” eşi olan sıradışı bir kişilikti. Baba Yod’u “baba” yapan ise, ruhani bir lider olmasının yanısıra, eşleriyle beraber sürdürdüğü, zamanının ve hatta mevcut zamanların da, önemli psychodelic rock gruplarından bir olan Ya Ho Wa 13’ün de kurucusu, gitaristi ve herşeyi olmasıdır. Aslında, geçmiş zaman değil, bir modern zaman hikayesi…
Mayıs '08

Father Yod / Yod Baba, 13 adet “ruhani” eşi olan sıradışı bir kişilikti. Tabii, kendi kızına 24 yıl tecavüz edip ondan 7 çocuk yapan, karısı kendinden 50 yaş küçük olup 14 yaşında kızlara tacizde bulunan modern dünyada, artık pek sıradışı sayılmaz herhalde. İşin ilginç yanı, Yod Baba suçu örflere de atmıyordu, modern zamanların aksine.

Herneyse, Baba Yod’u “baba” yapan ise, ruhani bir lider olmasının yanısıra, eşleriyle beraber sürdürdüğü, zamanının ve hatta mevcut zamanların da, önemli psychodelic rock gruplarından bir olan Ya Ho Wa 13’ün de kurucusu, gitaristi ve herşeyi olmasıdır.

1970’li yılların başında, bu okült grup/tarikat/komün, müşterileri arasında John Lennon, Julie Christie, Frank Zappa ve benzeri figürler olan, onların karnını doyuran Source isminde ünlü bir restoranı da işletmekteydi.

13 ruhani eşi olan Yod Baba, altında Rolls-Royce ile, grubu Ya Ho Wa 13’e liderlik edip, bugün hala koleksiyonerlerin peşinde olduğu psychedelic rock albümleri kaydediyordu. Albümler çalındığı gibi kaydediliyordu, tahmin edersiniz ki, miks ya da edit işlemleri, kutsiyeti bozacaktı.

Charles Manson’un ünlü cinayetleri sonrası hippiler bir anlamda zorla “göç ettirilmişlerdi.” Tarihe herhangi bir şekilde cadı avı olarak geçmeyen bu dönemde, Yod Baba’nın mekanı olan Hollywood tepesi eteklerine binlerce hippi gelmiş ve organik-vejeteryan yemekleriyle ünlü Source isimli bu restorantta Marlon Brando gibi Hollywood ünlülerine yemek verilmişti.

Bir aktör olmak için Hollywood’a gelen ama yolun sonunda, Hindu inanışından etkilenmiş bir kömün/tarikat lideri ve rock star olan Yod Baba’nın asıl adı James Edward Baker’dı.

Ya Ho Wha olarak da bilinen Yod Baba’nın öğretileri, üyeler arasında gizli olsa da, bugün çocukları vasıtasıyla hala inancı ve Tanrı’nın Kutsal ve Kadim Adı anlamına gelen ismi (Yod Heh Vau Heh – Y A H O W H A) yayılmaya çalışıyor.

Yod Baba’nın inancına göre on emir şöyle:

  1. Yeryüzündeki ruhani babanızın öğretisine itaat edin ve ona göre yaşayın.
  2. Ruhanı babanızı kendinizden bile çok sevin.
  3. Vücudunuzu herhangi bir kısmına zarar vermeyin.
  4. Her titreşimin, dışarıdan müdahale olmadan döngüsünü tamamlamasına izin verin.
  5. İhtiyacınız olmayan şeye sahip olmayın ve tüm sahip olduklarınızı paylaşın.
  6. Erkek ve karısı birdir, hiçbir şey onları ayıramaz.
  7. Yaratıcı gücünüzü şehvetle harcamayın. Bunun yerine fiziksel, duygusal ve akli titreşimlerinizi ruhani aşkla uyum içinde birleştirin.
  8. Her sabah, yeryüzündeki ruhani babanızın size öğrettiği metodu kullanarak, yükselen yaşam enerjisiyle titreşimlerinize katılın.
  9. Her eyleminizi enerjiyle, zekayla, inançla ve aşkla yapın.
  10. Bu emirlerde yetkin olduğunuzda, yeryüzündeki Ruhani Baba’nızı terk edip, İlahi Baba’nızın işlerini yapmaya başlayın.

Bizim ilgimizi çeken nokta, Yod Baba’nın ruhani eşleri ya da okült komünü değil de, 9 adet psychodelic albüm çıkarmış olması. Grubu Ya Ho Wa 13’ün vokalisti de olan Yod Baba, grubun albümlerini yukarıda belirtilen restoranda tanesi 1 dolardan satmış.

Komün, 1974 yılının sonlarında herşeyini satıp Hawai’ye yerleşti. Yod Baba burada 13 kadını resmi eşleri ilan etti. Birkaç ay sonra, 25 Ağustos 1975’de Yod Baba, yamaç paraşütü yaptıktan dokuz saat sonra “bedenini terketti.” Doktorlar paraşüt nedeniyle herhangi bir yaralanma olmadığını söylerken, otopside de sıradışı bir şey yoktu. Yod Baba sadece “gitmişti.” Bedeni üç gün sonra yakıldı.

Komün, ölümünün ardından dağılmasına rağmen, çocukları ve inananları tarafından hala aktif olarak varlığını sürdürmektedir. Asit rock, Tanrı, tarikatlar ve kadınlar. Geçmiş zaman değil, bir modern zaman hikayesi…

YeHoWa 13 – Fire in the Sky Dinle

Ye Ho Wa 13 albümleri hakkında geniş bilgi ve görseller

[simpleviewer=17,550,600] ✪

Önceki

Arlene Gottfried: Şehrin mucizeleri

Sonraki

Bir ulusun nazi utancı