Bakışsız bir gece kara

Ece Ayhan'ın ölüm günü olan 12 Temmuz Pazartesi akşamı eşzamanlı olarak İstanbul ve Çanakkale'de gerçekleşen Blind Cat Black isimli filmin Türkiye gösterimine dair notlar...
Temmuz '10

Chris King ve Poetry Scores taifesinin hazırladığı ve oyuncuların, teknik ekibin hiç para almadan gönüllü oynadığı Blind Cat Black isimli filmin Türkiye gösterimi 12 Temmuz Pazartesi akşamı saat dokuzda İstanbul Kadıköy Kargart’ta ve Çanakkale Yalı Han’da eş zamanlı olarak gerçekleşti. Ece Ayhan’ı İngilizce’ye çevirmiş olan Murat Nemet-Nejat’ın aynı gün yayımlanan röportajı da, Ece Ayhan’ın ve Türkçe şiirin ABD yolculuğu hakkında detaylar verdi. İstanbul’daki gösterim ile eş zamanlı olarak Çanakkale Yalı Han’da Çanakkale İçinde ve Sivil Bir Girişim Kara organizasyonuyla Blind Cat Black, şiirseverlerle buluştu.

Gecenin içeriği, Ece Ayhan’ın poetikasının evrenselliğinin ispatı gibi konuları, aşağıdaki yazılar ve röportajlarda dile getirdiğimiz gibiydi ancak bir başka özelliği de tamamen D.I.Y. (Kendin Yap) etiğine uygun olarak, kolektif bir çalışmayla ortaya çıkması oldu. Futuristika ekibi, Zafer Yalçınpınar’ın sonsuz desteği, Chris King ve Murat Nemet-Nejat’ın hızlı bilgilendirmelerine ek olarak, Çanakkale gösterimi için organizasyonu gerçekleştiren aynı zamanda bir Futuristika! yazarı olan Onur Özer ve Bir Sivil Girişim Kara ekibi, Karga’dan Tayfun Polat’ın KargART’ı tahsis etmesi, Sürrealist Eylem Türkiye’nin gönül desteği ve çok sıcak bir yaz akşamı yaşanmasına rağmen filmi sonuna kadar izleyen tüm katılımcılar kocaman alkışları hakediyor.

Gösterimden iki gün önce, filmin yapımcıları arasında yer alan ve bir kısım görsel işleri de kotaran ressam ve fotoğraf sanatçısı Nancy Exarhu ve oğlu Max, Selanik’ten iki günlüğüne İstanbul’a kaçtılar. Nancy’nin Türkçe yazan şairlere ilgisi ve Türkçe’ye hayranlığının temeli annesinden geliyor. Annesi, 1954 mübadelesi döneminde İstanbul’dan Selanik’e göçmüş bir Rum kadını. Dolayısıyla hem İstanbul’u hem de Türk dilini yakından biliyor ve takip ediyorlar.

Ayrıca gösterimden birkaç gün önce Kadıköy’de çeşitli mekanlara bırakılmış Yort Savul! başlıklı tek sayfa fanzin ve filmin Kadıköy gösterimine katılanlara Ece Ayhan’ın kitaplarına girmeyen “İnsanların Kötüleri” adlı şiiri bir bildirge olarak dağıtılmıştır.

Gösterimin başlangıcında Futuristika! ekibinden İpek ile Pınar ve Zafer Yalçınpınar, film ve proje hakkında kısa bir bilgilendirme konuşması yaparken, gecenin sürpriz konuğu Ahmet Soysal da izleyicilere Ece Ayhan hakkındaki görüşlerini kısaca belirtme fırsatı buldu.

İlgili yazılar: ✪