Django Zorro ile tanışınca

Çizgi romanlarda bilinen durumdur süper kahramanlar genellikle kendi evrenlerinde diğer kahramanlarla birlikte çalışabilir. Mesela Fantastik Dörtlü’nün kimi maceralarında Örümcek Adam’ı görmek veya Superman’in Batman ile bir maceraya girişmesi normaldir.

Tabii sadece süper kahramanlar değil başka karakterlerin de çizgi romanlarda karşılaşmaları muhtemeldir. Bunun son örneği Django ile Zorro.

Vertigo Comics’e bağlı Dynamite’ten şimdilik iki sayısı çıkan çizgi romanın yazarları Quentin Tarantino ve Matt Wagner. Seriyi çizen ise Esteve Polls.

Bilmeyenler için Django esasında 1966 yılında Sergio Corbucci’nin yönettiği ve başrolünde Franco Nero’nun oynadığı bir yapımdır. Hatta çekildiği zaman sinema tarihinin en vahşi ve en çok adam ölen filmi olarak nitelendirilmiştir.

Quentin Tarantino’nun yeniden ele almasıyla bir anda popülerliğini tekrardan kazanan Django’da olaylar 1858 yılında geçmektedir. Django’nun ele alındığı dönemin az öncesinde ise Vahşi Batı’da adı sürekli telaffuz edilen kahraman Zorro’dur.

Johnston McCulley’in yarattığı karakterin İspanyolca anlamı “tilki”dir. Don Diego de la Vega’nın gizli kimliği olan Zorro görevini kötüye kullanan yöneticilere karşı mücadele eder ve her yerde imzası niteliğindeki “Z” harfini bırakır. Kimi yapımlarda İspanyol yönetimindeki dönemde yaşadığı şeklinde yansıtılsa da Zorro’nun maceraları genellikle 1821 ile 1846 arası yıllarda geçer.

Django ile Zorro’nun çizgi romanı da bu tarihi dönemler gözönünde bulundurularak yazılmış. Django’nun Don Diego de la Vega’nın arabasının önünü kesmesiyle başlayan çizgi roman kısa sürede ikilinin dosthane şekilde muhabbet etmesiyle gelişiyor.

İlk başta Django silah kullanmadaki marifetlerini gösterse de yaşı biraz ilerlemiş Don Diego de la Vega da kılıç konusundaki ustalığını konuşturuyor.

Maceranın tam olarak nereye gideceği henüz belli olmasa da çizgi roman her iki karakterin de hayranlarını mutlu edecek bir yapıt. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]