Donnie Darko’nun artık olmayan internet sitesi

[su_dropcap style=”flat”]D[/su_dropcap]onnie Darko’nun donniedarkofilm.com’da ikâmet eden ödüllü bir sitesi vardı, bilenler bilir. Geçenlerde işim düşünce bakayım dedim de sitenin yerinde yeller estiğini gördüm. Üzüldüm haliyle. Donnie Darko hayranı olarak o zamanlar aldığım notları paylaşma gereği duyuyorum şimdi. Siteye girdiğimizde fonda Manipulated Living’in girişinin çaldığını duyuyorduk. Ekranın sağ tarafındaki titreyen ufak karede Donnie’nin banyoda Frank ile karşılaştığı sahneden kısa bir bölüm vardı. Donnie’nin elini koyduğu yere Frank patisini koyuyordu. Karenin alt kenarında kırmızı bir nokta vardı. İmleci üzerine getirdiğinizde “I can do anything i want” yazıyordu. Tıklayınca Frank da patisini oradaki şeye “şlap” diye yapıştırıyordu ve “and so can you” diye
Ağustos '14

[su_dropcap style=”flat”]D[/su_dropcap]onnie Darko’nun donniedarkofilm.com’da ikâmet eden ödüllü bir sitesi vardı, bilenler bilir. Geçenlerde işim düşünce bakayım dedim de sitenin yerinde yeller estiğini gördüm. Üzüldüm haliyle. Donnie Darko hayranı olarak o zamanlar aldığım notları paylaşma gereği duyuyorum şimdi.

Siteye girdiğimizde fonda Manipulated Living’in girişinin çaldığını duyuyorduk. Ekranın sağ tarafındaki titreyen ufak karede Donnie’nin banyoda Frank ile karşılaştığı sahneden kısa bir bölüm vardı. Donnie’nin elini koyduğu yere Frank patisini koyuyordu. Karenin alt kenarında kırmızı bir nokta vardı. İmleci üzerine getirdiğinizde “I can do anything i want” yazıyordu. Tıklayınca Frank da patisini oradaki şeye “şlap” diye yapıştırıyordu ve “and so can you” diye hızlıca bir yazı geçiyordu. Sonra karşımıza gün, saat, dakika, saniye formatında bir yazı çıkıyordu. Altındaki “proceed” yazısına tıklayınca birinci bölümün şifresi isteniyordu. Şifreyi bilmediğim için hep geçerdim bu bölümü. (İlk bölümün şifresinin “breathe” olduğunu sonradan öğreniyorduk.) Şifreyi bilmediğim için kutucuğu kapattığımda ekranın sağ tarafında belli belirsiz bir Donnie Darko figürü canlanıyordu. Göğsünden çıkan çizgiler zigzaglar çizerek ekranın soluna doğru ilerliyor ve bir Frank figürü oluşturuyordu.

Donnie Darko'nun artık olmayan internet sitesi 1

Hemen ardından Frank’in sesinden duyduğumuz iki satır beliriyordu ekranın solunda. Yazının kaybolmasıyla birlikte Virginia bilmemnesine ait resmi bir kağıt ilişiyordu kenara. Bu dalgalı kağıda tıklayınca Donnie Darko hakkında bir evrak olduğunu görüyorduk. 12 Ocak 1986 tarihli. Donnie’nin uyurgezerlik problemiyle ilgili bir yazı.

Sağ altta, filmin finaline doğru Donnie’nin gökyüzünde açılan solucan deliklerinden birisini seyrettiği sahneden bir kare görüyorduk. Ekranda da çeşitli yazılar ve noktalar vardı. Özellikle üç tanesi kırmızı ile daha da belirgin hale getirilmişti.

Level 1’i tıklayınca ekranın sağ altından sol üstüne doğru bir çizgi uzanıyordu. İmleci çizginin tepesinden duran kırmızı noktaya getirdiğimizde “She died alone” yazısıyla karşılaşıyorduk. Tıklayınca Middlesex gazetesine ait bir sayfa açılıyordu. Sayfada Roberta Sparrow’a (Grandma Death) ait bazı bilgilere ulaşıyorduk. (Bunların neler olduğuna dair notlar almamışım. Sayfanın altında Sarah Walters’a ait bilgileri de not etmemişim.)

İkinci noktaya tıklayınca “Let no one know i gave you this” yazısıyla karşılaşıyorduk. Noah Wyle’ın canlandırdığı fizik öğretmeni Monnitoff’a dair bazı bilgilere ulaşıyorduk. Yerel gazeteye ait bir sayfaydı bu. Monnitoff’un okulda çekilmiş bir fotoğrafı da vardı. 41 yaşındayken trafik kazasında ölmüş. Çarpan adam kaçmış. Monnitoff epey eğitimli birisiymiş. Filmde Drew Barrymore tarafından canlandırılan Karen Pomeroy ile evliymiş ve iki çocukları varmış.

Üçüncü noktaya gelince “A guide in a time of great danger” yazısını görüyorduk. Tıklayınca şifre isteniyordu. Soru şöyleydi: Onunkisi bir kuş adıydı. Sparrow yazıp geçiyorduk. Ekranın bir kısmı yarılarak açılıyordu. Karen’ın Roberta Sparrow’a The Philosophy of Time Travel kitabıyla ilgili yazdığı bir mektupla karşılaşıyorduk. (Mektubun içeriğine dair herhangi bir not almamışım.)

Bu bölümü geçince ekranın sağ tarafında “Do you believe in time travel?” yazısıyla karşılaşıyorduk. Tıklayınca ekranın fonu değişiyordu. Sağ tarafta silik bir Frank figürü vardı. Üç küçük parçaya ayrılan ekranda “remember one word” yazıyordu. Bu ekranları kapatınca “smurf” yazan başka bir ekran açılıyordu. Onu da kapatınca yine fon değişiyordu. Donnie’nin Sparrow ile ilk yakınlaştığı sahneyi seyrediyorduk. Alttan ikinci kareye tıklayınca diğer kareler kapanıyor ve sol üste doğru kırmızı bir nokta beliriyordu. Tıklayınca ekranın sağında Sparrow’un kitabını görüyorduk. İkinci noktaya tıklayınca şifre soruluyordu. “Smurf” yazıp geçiyorduk. Bize poposunu dönmüş dört Şirin çıkıyordu karşımıza. Onlardan birisine tıklayınca Donnie’nin Sparrow’a yazdığı mektupla karşılaşıyorduk. Kırmızı ile dikkat çekilen bir kelime vardı: breathe. Tıklayınca Sparrow’un ağzından yazılmış bir şeyler okuyorduk. Yazı kapanınca “Level 2’ye ya da 3’e gidin veya kafanıza göre takılın” gibisinden bir uyarıyla karşılaşıyorduk.

Yazıya tıklayınca ana menüye geri dönüp Level 2’ye gidiyorduk. Level 1’in şifresi isteniyordu, breathe yazıp geçiyorduk. Ekrana kırmızı bir artı beliriyordu. Tıklayınca Frank tarafından uyandırılarak çağrılan Donnie’nin geceyi geçirdiği golf sahasına ışınlanıyorduk. Yine kırmızı bir nokta vardı. Üzerine gelince “Don’t be a prisoner of fear” yazısını görüyorduk. Tıklayınca Jim Cunningham’ın ölü bulunduğuna dair bir gazete haberi açılıyordu. (Haberin içeriğine dair herhangi bir not almamışım.)

İkinci noktada “Wake up, Donnie!” yazıyor. Tıklayınca ekranın solunda hareketlenmeler oluyor, yukarıdan aşağıya doğru çubuklar iniyordu. Uzaktan golf sahasını görüyorduk. Donnie’nin başındaki adamları tıklayınca bölüm değişiyordu. Beden eğitimi öğretmeninin uygulattığı, Jim’e ait yaşam egzersizi kartları çıkıyordu karşımıza. Juanita’nın bir sınavı varmış falan filan. Tahtada korkuya yakın olan bir noktayı işaretliyorduk. Sıra Donnie’ye geliyordu. Ling Ling içi para dolu bir cüzdan bulmuş. Cüzdanı sahibine götürmüş ama içindeki parayı almış. Korkuyu işaretliyorduk. Donnie ile Kitty karşı karşıya geliyordu. Ekrandaki Frank’e tıklıyorduk. Donnie’nin üzeri Frank’in kodlardan oluşan bir perspektifiyle kaplanıyordu. Ekrana bir daha tıklayınca bir sürü ufak ekranda Frank beliriyordu ve ekranlardaki harflerden şöyle bir cümle ortaya çıkıyordu: Wake up, Donnie!

Tıklayıp golf sahasına geri dönüyorduk. Bu sefer yerde yatan Donnie’ye tıklıyorduk. Daha yakın ve geniş bir plandan ayağa kalkışını görüyorduk. Gözlerinden bir şeyler çıkıp ekranın sağına doğru uzuyordu. Noktanın sonunda ok işareti vardı. Oku tıklayınca şifre isteniyordu. Soru şuydu: Cüzdanını kaybeden kimdi? Jim Cunningham yazıp Donnie’nin Jim’in cüzdanını bulduğu sahneye geçiyorduk. Cüzdan yerde parlayıp sönüyordu. Tıklayınca kimlik bilgilerini görüyorduk. Üzeri siyah bantlı bir bölüm vardı. Jim oturduğu sokak yazıyordu burada.

Okulda gösteri yapılırken Donnie’nin Jim’in evini yaktığı sahneden kısa bir bölüm seyrediyorduk. Sonra da ana menüye geri dönüp Level 3’e geçiyorduk.

Jim’in oturduğu sokağın ismi soruluyordu, Rose yazıp geçiyorduk. Bölümün ismi: They Made Me Do It. 2 Ekim 1988’deydik. Saat 23:47. Mekana dair belirtilen bazı bilgiler vardı. Buranın üzerine tıklayınca uçak motorunun eve düştüğü sahneden kısa bir bölüm seyrediyorduk. Bir kere daha tıkladığımıza telefon işareti yanıp sönmeye başlıyordu. Bir kere daha tıkladığımızda 2 Ekim 1988’de düşen bir uçak motoruyla ilgili yapılan bir telefon görüşmesinin kaydını dinliyorduk. Özel isimlerin biplendiği bir telefon konuşmasıydı bu. Birisi komşusunun evine uçak motoru düştüğünden söz ediyordu. Görevli de adres falan istiyordu. Konuşmanın bir yerinde arayandan ses seda gelmeyince görevli konuşmayı sonlandırıyordu. Ekranın sağ tarafında “Time is up, Donnie” yazısı beliriyor ve bölümler burada sona eriyordu.

Tüm bunları yazdıktan sonra Donnie Darko’ya dair ne var ne yok diye bakıyorken donniedarko.org.uk adresini buldum. Donnie Darko evrenine dair kapsamlı bir içeriği var sitenin. Google’da karşıma çıkan sayfaları tıklarken Donnie Darko’nun ödüllü sitesinin epey sağlam bir şekilde şurada yaşantısına devam ettiğini gördüm.

Site gayet güzel. Requiem for a Dream, Saw, Six Feet Under gibi yapımların arşivleriyle de karşılaşmak mümkün.

Her neyse. Donnie Darko’nun sitesi ölmemiş. Yapımda emeği geçenlerden özür dilerim. Heyecan yarattıysam kusuruma bakmayın. ✪

Önceki

Aşk ve sanat üzerine yalan yanlış saptamalar

Sonraki

[Lee Friedlander] Madonna