Dorian değil, John Gray’in portresi

Oscar Wilde'ın en bilinen romanı Dorian Gray'in Portresi'nde, romanın kahramanı Gray, olağanüstü güzelliğe sahip genç bir erkektir.
Ekim '08

Oscar Wilde’ın en bilinen romanı Dorian Gray’in Portresi’nde, romanın kahramanı Gray, olağanüstü güzelliğe sahip genç bir erkektir. Kendisine hayran bir ressamın yaptığı tablodaki kendi suretine aşık olan Dorian Gray, hem sonsuz bir kibri, hem de yaşlanmayı reddedip, yaşlandığı halde genç kalmaya çalışan bir bir adam olarak tasvir edilir. Ressamın Gray’in güzelliğinden etkilenip eşcinsel dürtüleriyle birlikte tapınmaya yaklaştığı tablosunu yaratması, Gray’in portreyi kendi aynası gibi görmesi ve kendi suretine karşı mücadelesine döner. Devamını, okumayanlar için tavsiye edelim.

Romanı okuyup mektuplarını Dorian diye imzalamaya başlayan şair kimdi?

Oscar Wilde da, kendi bisükselliği ile hayatı alt üst olmuş bir yazardı. Viktorya döneminin katı ahlak anlayışında, yaşam tarzı ve estetizmi savunmasıyla erkekleri “dişileştirdiği” suçlamasına uğrayıp sonu Reading zindanında bitecek mahkemeler, kürek cezaları ve hapis yaşantısının ardından, çıktıktan sonra sadece üç yıl, o ad neredeyse aç bir halde acı çekerek ölür. Mezarı bu gün Paris’te Pere Lachaise mezarlığında Jim Morrison’a yakın bir yerdedir ve hayranlarının öpücük izleriyle doludur.

Oscar Wilde’ın, aralarında Walt Whitman’ın da bulunduğu sevgilileri arasında bir de John Gray vardır. Verlaine, Mallarme, Rimbaud gibi şairleri İngilizceye çevirmiş olan bu şair, Oscar Wilde ile tanışmış. Genelde kitaplarda ya da Oscar Wilde biyografilerinde pek rastlanmayan bu şair, partneri olan ve eşcinselliğin ilk dönem savunucularından olan Fransız şair Marc-André Raffalovich ile neredeyse tüm hayatı boyunca birlikte olmuş. Yaşamının son yıllarında katolikliğe dönen ve hatta eğitim alıp rahip olan John Gray, 1934 yılında ölmüş.

Kendisi kabul etmese de, isim benzerliği ve Oscar Wilde’ın sevgililerinden biri olması dolayısıyla, Dorian Gray’in portresi, aşağıda fotoğrafını gördüğümüz John Gray’in portresi olabilir sanki. Edebiyat, gizemleriyle güzeldir.

Dorian Gray ya da John Gray ✪

Önceki

Lawrence Roberts

Sonraki

Lydia Braun: Genç groteskler rahatsız